Ինչքա՞ն կարժենա Գրենլանդիան ԱՄՆ-ի գնման դեպքում
Գրենլանդիա կղզու արժեքը կարող է հասնել մինչև 10 տրիլիոն դոլարի: Այս մասին РИА Новости-ին հաղորդում է Պլեխանովի անվան РЭУ-ի պրոֆեսոր Կոնստանտին Օրդովը:
Նա հաշվարկել է Գրենլանդիայի արժեքը «շատ ավելի փոքր նմանատիպ կղզիների համեմատությամբ», որտեղ մեկ քառակուսի կիլոմետրի գինը կազմում է մոտ հինգ միլիոն դոլար: Փորձագետը պարզաբանել է, որ «սա դատարկ կղզի չէ»:
Ըստ փորձագետի, 10 տրիլիոն դոլար գումարը գերազանցում է ԱՄՆ ՀՆԱ-ի մոտ կեսը: Բացի այդ, հնարավոր գործարքն ունի շատ կասկածելի ծախսարդյունավետություն, հավելում է Օրդովը:
Պրոֆեսոր Ալեքսանդր Տիմոֆեևը հավելում է, որ Գրենլանդիան ունի ոսկու, պլատինի, ուրանի, հազվագյուտ մետաղի և նավթի հանքեր: Միևնույն ժամանակ, կղզին ունի բնակչության բացասական աճ: «Նման բնակչությունը կարող է բացասաբար անդրադառնալ բնական հանքավայրերի զարգացման տեմպի վրա»,-եզրափակում է մասնագետը:

Подсчитана стоимость покупки Гренландии для Трампа
Стоимость покупки острова Гренладия, который захотел купить президент США Дональд Трамп, может достигать 10 триллионов долларов. Об этом РИА Новости сообщил профессор РЭУ им Г.В. Плеханова Константин Ордов.
Он рассчитал стоимость Гренландии по «значительно более мелким островам-аналогам», где цена квадратного километра составляет около пяти миллионов долларов. Эксперт пояснил, что сравнение идет с «пустыми эстонскими островами не из теплых морей».
По словам эксперта, сумма в 10 триллионов долларов превышает половину ВВП США. Кроме того, возможная сделка обладает весьма сомнительной экономической эффективностью, добавил Ордов.
Его коллега, доцент Александр Тимофеев пояснил, что Гренландия располагает залежами золота, платины, урана, редкоземельных металлов и нефти. В то же время на острове отмечается отрицательный прирост населения. «Такая численность населения может плохо сказаться на темпах разработки природных залежей», — резюмировал специалист.