Գերմանա-ամերիկյան հարաբերությունները հայտնվել են «հատակում»․ Der Spiegel
Գերմանիայի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունները հայտնվել են «հատակում», որի պատճառը քաղաքական և տնտեսական հարցերի շուրջ տարաձայնություններն են, ինչպես նաև Վաշինգտոնի շարունակվող վեճերի և սպառնալիքների պատճառը, գրում է Der Spiegel պարբերականը:
Այս հարաբերությունները շարունակվում են այն բանից հետո, երբ Ռիչարդ Գրենելը ստանձնեց Գերմանիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը. երկու կողմերը խաղում են դիվանագիտական «լռություն»,- նշում են հոդվածի հեղինակները: Միևնույն ժամանակ, պարբերականը մեջբերում է Եվրոխորհրդարանի նախկին նախագահ Մարտին Շուլցի խոսքերը, ով Գրենելին համեմատեց «աջ ծայրահեղական գաղութատիրական սպայի» հետ:
Դեսպանի նման պահվածքը հանգեցրեց նրան, որ գերմանացի պաշտոնյաները սկսեցին շրջանցել դեսպանին։ Կանցլեր Անգելա Մերկելը երբեք նրա հետ չի հանդիպել, իսկ արտգործնախարար Հայկո Մաասը նախընտրում է միայն կարճ հանդիպումներ անցկացնել ամերիկացի դիվանագետի հետ:
Բեռլինի ու Վաշինգտոնի միջև տարաձայնությունները դրսևորվում են Իրանի հետ փոխհարաբերությունների հարցում:
Վերջին հետազոտությունների արդյունքում պարզ դարձավ, որ գերմանացիները խիստ բացասական վերաբերմունք ունեն ԱՄՆ-ի նկատմամբ: Այդ մասին արտահայտվել Է երկրի հարցված բնակիչների 85 տոկոսը:

Немецко-американские отношения оказались "на дне", пишет Der Spiegel
Отношения между Германией и США "оказались на дне" из-за разногласий по политическим и экономическим вопросам, постоянных споров и угроз со стороны Вашингтона, говорится в редакционном материале Der Spiegel.
С тех пор, как пост американского посла в стране занял Ричард Гренелл, обе стороны играют в дипломатическую "молчанку", отмечают авторы материала. При этом в статье приводятся слова экс-председателя Европарламента Мартина Шульца, сравнившего Гренелла с "правоэкстремистским колониальным офицером".
Подобное поведение посла, как пишет Der Spiegel, привело к тому, что немецкие чиновники начали обходить Гренелла стороной: канцлер Ангела Меркель ни разу с ним не общалась, а министр иностранных дел Хайко Маас предпочитает лишь короткие встречи с американским дипломатом.
Расхождения во взглядах Берлина и Вашингтона наблюдаются в вопросе отношений с Ираном, напоминает издание.
Жители Германии никогда так плохо не относились к Соединенным Штатам, как сейчас, отмечают авторы материала: 85% немцев назвали свое отношение к США негативным или очень негативным.