«Անհեթեթ կատակ»․Դանիան պատասխանել է Թրամփին
Դանիացի քաղաքական գործիչները «անհեթեթ կատակ» են անվանել Գրենլանդիան ԱՄՆ-ի կողմից ձեռք բերելու մասին լուրը։ Դանիայի կառավարության ներկա ու նախկին անդամները «ծիծաղելի» ու «անհեթեթ» են անվանել այդ հայտարարությունները։
Դանիայի նախկին վարչապետ Լարս Լյուկ Ռասմուսենը Twitter-ի իր էջում գրել է․«Դա պետք է, որ ապրիլյան հիմար կատակ լինի։ Բայց ոչ բոլոր սեզոններին»:
Համաձայն Wall Street Journal պարբերականի հոդվածի՝ Թրամփը բազմիցս հետաքրքրվել է աշխատակիցներից՝ արդյոք ԱՄՆ-ն կարո՞ղ է ձեռք բերել Գրենլանդիան։ Բացի այդ, Թրամփը մեծ հետաքրքրությամբ մասնակցել է կղզու մասին քննարկումներին՝ բնական պաշարների և աշխարհաքաղաքական նշանակության վերաբերյալ, այդ թվում ԱՄՆ-ի ներկայության ընդլայնումը Արկտիկայում։

В Дании сочли интерес Трампа к покупке Гренландии неправдоподобной шуткой
Датские политики расценили сообщение об интересе президента США Дональда Трампа к покупке Гренландии - автономии в составе королевства - как неправдоподобную шутку. Соответствующую позицию экс-члены правительства Дании изложили в пятницу на своих страницах в Twitter.
"Это, должно быть, первоапрельская шутка - но совсем не в сезон!" - написал бывший премьер-министр Ларс Лёкке Расмуссен.
"Трамп покупает Гренландию?! Надеюсь, шутка, но в остальном ужасная мысль с риском милитаризации Гренландии и меньшей независимости гренландского народа - помимо большой потери для Дании", - считает экс-министр иностранных дел Мартин Лидегор.