Մարուքյանն առաջարկում է քաղաքական հետապնդումների գործերով մասնագիտացված դատարան ստեղծել
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան եթերում անդրադարձել է նախկին քաղբանտարկյալների գործերի վերանայման անհրաժեշտությանը: Պատգամավորի խոսքով՝ Մարտի 1-ի ժամանակ մոտ 90 մարդ դատապարտվել է, հարյուրավորները քրեական հետապնդման ենթարկվել. «Բա էս մարդկանց գործերն ի՞նչ պետք է լինեն: Մեր խմբակցությունում քննարկվող տարբերակներից մեկն այն է, որ ստեղծենք Մարտի 1-ի գործերով մասնագիտացված դատարան, նյութերը վեր հանեն արխիվներից, մարդկանց արդարացման դատավճիռներ տան, ինչպես նաև փոխհատուցման իրավունք»,- ասաց Մարուքյանը՝ հավելելով. «Բայց մինչև Մարտի 1-ն էլ են եղել քաղաքական հետապնդումներ, դրա համար, որպես երկրորդ տարբերակ, առաջարկում ենք անունը դնել քաղաքական հետապնդումների գործերով մասնագիտացված դատարան»:
Ըստ պատգամավորի՝ այս խնդիրը պետք է դարձնել օրակարգային հարց: «Պատրաստ եմ ցանկացած քննարկման՝ հասկանալու համար ինչպես ենք վերականգնում այս մարդկանց իրավունքները »:

Эдмон Марукян предлагает создать специализированный суд по делам 1 марта
Лидер партии Просвещенная Армения Эдмон Марукян в ходе прямого эфира на своей странице в Facebook коснулся необходимости пересмотра дел бывших политических заключенных.
По словам Марукяна, во время событий 1 марта 2018 года были осуждены 90 человек, сотни подверглись уголовному преследованию.
«Что будет с делами этих людей? Одним из вариантов, обсуждаемых в нашей фракции, является создание специализированного суда по делам 1 марта, который достанет из архивов материалы дел этих людей, вынесет оправдательные приговоры, а также даст право на компенсацию», - сказал Марукян, добавив, что и до 1 марта были политические преследования, поэтому в качестве второго варианта фракция предлагает назвать суд - специализирующийся на политическом преследовании суд.
По мнению депутата, этот вопрос должен быть включен в повестку дня. «Я готов к любому обсуждению, чтобы понять, как мы будем восстанавливать права этих людей», - сказал Марукян.