ԵՄ-ը սպառնում է ԱՄՆ-ին` 35 միլիարդ եվրոյի մաքսատուրքերով
![]() Եվրոմիությունը մշակել է փաստաթուղթ, որը նախատեսում է որպես հակազդեցություն կիրառել ԱՄՆ-ի դեմ, եթե Վաշինգտոնը ԵՄ տարածքում արտադրվող մեքենաների մաքսատուրք կիրառի։ Առևտրի գծով հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրոմը նշել է, որ այս լրացուցիչ մաքսատուրքի դեպքում ամերիկյան տարբեր ապրանքների վրա կկիրառվի 35 մլրդ եվրոյի չափով (39.1 մլրդ դոլար) մաքսատուրք, հաղորդում է Reuters գործակալությունը: |
Գերմանիայի դատախազությունը և քրեական ոստիկանությունը գործ են հարուցել Սկրիպալների գործին ներգրավված ԳՀՎ-ի աշխատակիցների դեմ
5312:20Հրահանգվել է ստուգել Ծառուկյանին պատկանող շինությունների օրինականությունը. արդեն մի բան գտել են. «Ժողովուրդ»
4410:30«Վարչապետի կին լինելը պետական կարգավիճակ է, թե՞ արարողակարգային». Ստեփան Դանիելյան
7008:45«Նույնիսկ ՀՀԿ-ի ժամանակ նման բան չի եղել». Գևորգ Գորգիսյան
10001:35«ՍԴ-ի դատավորներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելը հայոց պետականության նկատմամբ վիրավորանք է». Տիգրան Աթանեսյան (տեսանյութ)
10600:25«Բացառված չէ, որ մենք կունենանք նաև առաջին նախագահի հետ կապված գործողություններ». Աղվան Վարդանյան (տեսանյութ)

ЕС пригрозил США ответными пошлинами на €35 млрд
Евросоюз приготовил документ, предусматривающий ответные меры против США в случае введения Вашингтоном пошлин на произведенные в ЕС автомобили. Комиссар по торговле Сесилия Мальмстрем заявила, что в этом случае дополнительными пошлинами будут облагаться различные американские товары на общую сумму в €35 млрд ($39,1 млрд), сообщает агентство Reuters.
«Мы не потерпим никаких квот и ограничений. Если пошлины будут все же введены, то у нас есть ответный список», — сказала Мальмстрем.
Европейский комиссар при этом выразила надежду на то, что Брюсселю не придется прибегать к своей угрозе.
В мае этого года президент США Дональд Трамп заявил, что продукция ряда иностранных производителей несет угрозу американским экономическим интересам. Однако он на полгода отсрочил введение пошлин, согласившись провести переговоры с Евросоюзом и Японией.
Мальмстрем решение Трампа приветствовала, однако его позицию касательно угроз для США со стороны Европы назвала «абсурдной».
«Надеюсь, мы закроем эту главу в наших взаимоотношениях и найдем способ работать вместе в будущем», — добавила представитель Евросоюза.