Ճապոնիայում հաղթանակ է տարել իշխող կոալիցիան
Հրապարակվել են Ճապոնիայի խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական արդյունքներն։ Այս ընտրություններում վարչապետ Սինձո Աբեի գլխավորած իշխող կոալիցիան 77 տեղ է զբաղեցնում խորհրդարանի վերին պալատում: Այսպիսով, կոալիցիան չկարողացավ պահպանել սահմանադրական մեծամասնությունը, հաղորդում է «dpa» գործակալությունը:
Սակայն իշխող կոալիցիային չի հաջողվել ստանալ տեղերի 2/3-ն, որն անհրաժեշտ էր Սահմանադրության կետերի վերանայման համար:
Ճապոնիայում գործող վարչապետի կուսակցությունն արժանանում էր մեծ քննադատության, սակայն ընդդիմության մասնատվածության պատճառով հեշտությամբ կարողացավ հաղթել ընտրություններում:
Սինձո Աբեն զբաղեցնում է Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնը 2012 թվականից: Նա ցանկանում է վերանայել Սահմանադրության 9-րդ հոդվածը, որը թույլ կտա երկրին ունենալ սեփական բանակն ու մասնակցել պատերազմերին: Վարչապետի խոսքերով, Ճապոնիան պետք է բանակ ունենա՝ կապված տարածաշրջանի անկայուն իրավիճակի հետ: Միևնույն ժամանակ, Սինձո Աբեն հայտարարել է, որ ցանկանում է Ռուսաստանի հետ կնքել հաշտության պայմանագիր մինչև իր կառավարման ժամկետի ավարտը՝ 2021 թվականը:

Правящая коалиция получила большинство на выборах в Японии
На парламентских выборах в Японии большинство голосов получила Либерально-демократическая партия премьер-министра Синдзо Абэ. Либерал-демократы, а также их партнеры по коалиции партия "Комэйто" получили 77 мест в верхней палате парламента, сообщает в понедельник, 22 июля, агентство dpa.
Коалиции под руководством Абэ не удалось удержать 2/3 мест в верхней палате, что было необходимо для сохранения конституционного большинства. Несмотря на что в нижней палате парламента у Абэ и его сторонников есть необходимое число мандатов, проведение референдума, на котором они настаивают, возможно лишь в том случае, если его поддержит конституционное большинство в обеих палатах. В Японии партия Абэ все чаще подвергается критике, однако ей легко удалось одержать победу на выборах в связи с разобщенностью в рядах оппозиции.
Синдзо Абэ занял пост премьер-министра Японии в 2012 году. Он выступает за пересмотр девятой статьи конституции, которая провозглашает отказ страны от создания собственной армии и участия в войнах. По мнению премьера, Японии необходимо иметь армию в связи с нестабильной ситуацией в регионе. В то же время Синдзо Абэ заявил, что хочет заключить мирный договор с Россией до конца своего премьерского срока, который должен завершиться в 2021 году.