Միխայիլ Սաակաշվիլին դուրս եկավ մրցապայքարից
Վրաստանի նախկին նախագահ և Օդեսայի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սաակաշվիլին որոշել է, որ իր ղեկավարած «Նոր ուժերի շարժում» կուսակցությունը չի մասնակցելու Գերագույն ռադայի ընտրություններին: Իր կողմնակիցներին նա սոցցանցի միջոցով կոչ է արել աջակցել Ուկրաինայի գործող նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությանը:
«Կարծում եմ, որ նախագահ Զելենսկուն պետք է հնարավորություն տալ ձևավորել մեծամասնություն՝ առանց հին քաղաքական գործիչներին զիջումներ անելու»,- գրել է նա:
Սաակաշվիլին նշել է, թե ինքը չի ցանկանում, որ «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությունն իրենց մի քանի՝ ո՛չ անցողիկ տոկոսների պատճառով չկարողանա անկախ կերպով կառավարություն ձևավորել:
Նշենք, որ Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունենալու հուլիսի 21-ին: «Սոցիալական մոնիտորինգ» կենտրոնի անցկացրած վերջին հարցումների համաձայն՝ խորհրդարան անցնելու հնարավորություն ունեն 4 կուսակցություն. «Ժողովրդի ծառա»՝ 42,5%, «Ընդդիմադիր պլատֆորմ»՝ 15,1%, «Եվրոպական համերաշխություն»՝ 8,1% և Յուլյա Տիմոշենկոյի «Բատկիվշչինան»՝ 7,6%:

Саакашвили снял свою партию с выборов в Раду
Бывший президент Грузии и экс-губернатор Одесской области Михаил Саакашвили решил снять свою партию "Движение новых сил" с выборов в Верховную раду. В записи в своем Facebook в пятницу он призвал сторонников поддержать партию "Слуга народа" действующего президента Украины Владимира Зеленского.
"Думаю, что президенту Зеленскому нужно дать шанс сформировать большинство без уступок старым политикам", - написал он.
"Я бы не хотел, чтобы из-за наших процентов, которые все-таки нам могут не позволить пройти в Раду, "Слуга народа" не добрала несколько процентов до возможности независимо формировать правительство", - добавил Саакашвили.
Внеочередные выборы в Верховную раду пройдут на Украине 21 июля. Согласно последнему опросу, проведенному центром "Социальный мониторинг" и Украинским институтом социальных исследований имени Яременко с 3 по 10 июля, в Раду проходят только четыре партии. Президентская партия "Слуга народа" сохраняет лидерство с 42,5%, вторую позицию занимает "Оппозиционная платформа - За жизнь" с 15,1%. За ней с отставанием почти вдвое идет партия Порошенко "Европейская солидарность" (8,1%), четверку замыкает "Батькивщина" Юлии Тимошенко (7,6%).