Ե՞րբ է հարցաքննվելու Սերժ Սարգսյանը Ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովում. «Հրապարակ»
«Ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը երեկ աշխատանքային նիստ է հրավիրել: Չնայած հուլիսի 15-ից ԱԺ-ն արձակուրդ է գնացել, բայց հանձնաժողովը կաշխատի արձակուրդի ընթացքում։ Մեր աղբյուրն ասաց, որ գրեթե ամեն օր աշխատանքային քննարկումներ են անում, նիստերն էլ՝ շաբաթը մեկ անգամ։
Մեր տեղեկություններով՝ հանձնաժողովը ՊՆ-ից ստացել է ապրիլյանին առնչվող բոլոր փաստաթղթերը և հիմա դրանք է ուսումնասիրում։ «Ուսումնասիրությունից հետո կորոշենք՝ առաջինը ում կանչել, ինչ հարցեր տալ և այլն»,- ասաց մեր աղբյուրը։
Արցախի ՊԲ-ից դեռ փաստաթղթեր չեն պահանջել։ Երեկվա նիստում չի բացառվել, որ փաստաթղթեր ստանալու համար կդիմեն նաև ԱԱԾ-ին: Կազմվել է նաև պոտենցիալ «հարցաքննվողների» ցանկը՝ 20-30 անուն։
Ուշագրավ է, որ ցանկում չկա Սերժ Սարգսյանի անունը, որը Հայաստանի գերագույն գլխավոր հրամանատարն էր այդ օրերին, չկա նաև Բակո Սահակյանի անունը։ Բայց կան Արցախի ՊԲ և Հայաստանի ՊՆ բարձրաստիճան նախկին և ներկա հրամանատարների, զինվորականների, փոխնախարարների անուններ, օրինակ՝ Լյովա Մնացականյան, Սեյրան Օհանյան, Մոսի և այլք․ «Դեռ պետք է անմիջական պատասխանատուներին, մասնակիցներին քննենք, նրանց «ցուցմունքներից» պարզ կդառնա՝ կհրավիրե՞նք նոր անուններ, թե՞ ոչ, այդ թվում՝ Սերժ Սարգսյանին»,-գրում է թերթը։

«Грапарак»: Когда Серж Саргсян будет допрошен в комиссия по расследованию подробностей апрельской войны?
Среда, 17 Июля, 2019 года, 09:20
Газета «Грапарак» пишет: «Парламентская комиссия по расследованию подробностей Апрельской войны 2016 года созвала вчера рабочее заседание. Несмотря на то, что с 15 июля парламент ушел в отпуске, комиссия будет работать в течение отпуска. Наш источник сообщил, что почти каждый день комиссия проводит рабочие обсуждения и раз в неделю заседания.
По нашим сведениям, Министерство обороны предоставило комиссии документы, касающиеся апрельской войны, которые сейчас изучаются.
«После изучения мы решим, кого первым вызвать в комиссию, какие вопросы ему задать и так далее», - сказал наш источник.
От Армия обороны Арцаха комиссия пока документов не потребовала. Во время вчерашнего заседания члены комиссии не исключили, что для получения документов они обратятся в Службу национальной безопасности. Составлен также потенциальных «допрашиваемых лиц», состоящий из 20-30 имен.
Примечательно, что имя Сержа Саргсяна, который в дни Апрельской войныбыл Верховным главнокомандующим ВС РА, в этом списке нет. Нет также имени Бако Саакяна. Но есть имена высокопоставленных бывших и действующих командиров Армии обороны Арцаха и Министерства обороны Армении, военных и заместителей министров, например, Левона Мнацаканяна, Сейрана Оганяна, Мосс и др.
«Прежде мы должны допросить непосредственно ответственных, участников. Из их показаний станет ясно, кого вызывать, а кого нет, может вызовем и Сержа Саргсяна».