ՆԱՏՕ-ն կպատասխանի Ռուսաստանին, եթե վերջինս դուրս գա պայմանագրից
ՆԱՏՕ-ն կպատասխանի Ռուսաստանին, եթե վերջինս հետևի ԱՄՆ-ին և դուրս գա Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագրից։ Այդ մասին հայտարարել Է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը: Նրա խոսքը մեջբերել է ՆԱՏՕ-ի մամուլի սպա Դիլան Ուայթը Twitter-ի իր էջում։
«Եթե Ռուսաստանը չվերադառնա պայմանագրի կատարմանը, ապա մենք նրան կպատասխանենք կշռադատված, հուսալի և արդյունավետ զսպմամբ»,- հայտարարել է Ստոլտենբերգը:
Հուլիսի 15-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել էր, թե Մոսկվան պետք է օգտագործի Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագիրը փրկելու իր վերջին շանսը:
«Պայմանագրի վերջնական լուծման դեպքում Ռուսաստանը դրա համար կրելու է միանձնյա պատասխանատվություն», -ասել է գլխավոր քարտուղարը:
Ռուսաստանի նախագահ Վ.Պուտինը Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագրի մասին օրենքն ստորագրել էր հուլիսի 3-ին: Դա ԱՄՆ-ի՝ փետրվարի 2-ից նույն պայմանագրից դուրս գալու պատասխան քայլն էր:
Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագիրը ստորագրել են ԱՄՆ-ն ու ԽՍՀՄ-ը՝ 1987թ. դեկտեմբերին: Դրանով ԽՍՀՄ-ին և ԱՄՆ-ին արգելվում էր արտադրել, փորձարկել և տեղակայել միջին (1000- 5500 կմ ) և փոքր (500-1000 կմ) ցամաքային բազավորման բալիստիկ և թևավոր հրթիռներ, ինչպես նաև պարտավորեվում էր վերացնել դրանց արձակման կայանքները:

В НАТО пообещали ответить России на выход из ДРСМД
НАТО ответит России, если та выйдет вслед за США из Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности (ДРСМД). Об этом заявил генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг, его слова приводит пресс-офицер НАТО Дилан Уайт в своем Twitter-аккаунте.
«Если Россия не вернется к выполнению [ДРСМД], то мы ответим [ей] взвешенным, надежным и эффективным сдерживанием», — заявил Столтенберг.
15 июля генеральный секретарь НАТО заявил, что Москва должна использовать свой последний шанс спасти ДРСМД. По его мнению, для этого российской стороне нужно в одностороннем порядке избавиться от от ракет 9М729. «В случае окончательного расторжения договора Россия будет нести за это единоличную ответственность», — указал генсек.
3 июля президент России Владимир Путин подписал закон о приостановке действия ДРСМД. Со 2 февраля США приостановили выполнение обязательств договора.
ДРСМД подписан Москвой и Вашингтоном в декабре 1987 года. Соглашение запрещало СССР и США производить, испытывать и развертывать баллистические и крылатые ракеты наземного базирования средней (от 1000 до 5500 километров) и малой (от 500 до 1000 километров) дальности, а также обязывало ликвидировать соответствующие пусковые установки.