«Թուրքիայի դեմ հարձակման դեպքում Անկարան գործի կդնի ռուսական С-400 հրթիռները». Էրդողան
Թուրքիայի դեմ հարձակման դեպքում Անկարան գործի կդնի ռուսական С-400 հրթիռները: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը՝ Բոսնիա-Հերցեգովինայից վերադառնալուց հետո:
Հրթիռների գնման վերաբեյալ պայմանագիրը Թուրքիան և ՌԴ-ն ստորագրել են 2017թ.: Գործարքի արժեքը 2,5 միլիարդ դոլար է: Հրթիռները նախատեսված են օդատիեզերական հարձակումները ոչնչացնելու համար: Թուրք զինվորականների ուսուցումն արդեն ավարտվել է:
ԱՄՆ-ն կտրուկ էր արձագանքել Թուրքիայի՝ ռուսական հրթիռների գնելու որոշմանը և պահանջել էր, որ Թուրքիան հրաժարվի դրանցից՝ գնելով ամերիկյան զենիթահրթիռային Patriot համալիրները: Թուրքիան պատասխանել է հրաժարումով:
Հուլիսի 9-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մորգան Օրտագուսը Թուրքիային հիշեցրել էր ԱՄՆ-ի հակառակորդներին պատժամիջոցների միջոցով հակազդեցության՝ 2017թ. օգոստոսի 2-ին ստրոագրված օրենքի մասին: Այն լրացուցիչ պատժամիջոցներ է սահմանում Իրանի, Հյուսիսային Կորեայի և Ռուսաստանի դեմ։

Турция задействует С-400 в случае нападения — Эрдоган
В случае нападения на Турцию Анкара намерена задействовать российские зенитные ракетные системы (ЗРС) ПВО С-400. Об этом заявил президент страны Реджеп Тайип Эрдоган, возвращаясь из Боснии и Герцеговины.
«У некоторых возникает вопрос, почему мы покупаем С-400, делаем такую инвестицию. Если кто-то на нас нападёт, то мы задействуем эти системы ПВО», — цитирует турецкого лидера газета Hürriyet.
Также президент Турции заявил, что Турция собирается совместно с Россией участвовать в производстве С-400.
акже президент Турции заявил, что Турция собирается совместно с Россией участвовать в производстве С-400.
Как сообщало ИА REGNUM, контракт с Россией на поставку ЗРК С-400 «Триумф», предназначенных для уничтожения средств воздушно-космического нападения, Турция подписала в 2017 году. Сделка оценивается в $2,5 млрд. Ранее турецкие СМИ сообщили, что Анкара может получить первые С-400 уже 9 июля. Обучение турецких военных, которыми укомплектуют расчёты комплексов российского производства, уже завершено.