Ուկրաինայի ԶՈՒ զորամասի ղեկավարը կրակել է իր ենթականերից մեկի վրա
Դոնբասում Ուկրաինայի ԶՈՒ զորամասի ղեկավարը կրակել է իր ենթականերից մեկի վրա՝ Լուգանսկի ԺՀ օգտին լրտեսություն կատարելու համար: Այդ մասին հաղորդել է lenta.ru-ն:
Աշխարհազորայինների տեղեկատվության համաձայն՝ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության աշխատակիցները հայտնաբերել են ԼԺՀ ժողովրդական միլիցիայի զինծառայողների անձնական կազմի մասին տվյալների փոխանցման ալիքը: Նշվում է, որ կադրերի և շարային բրիգադի բաժանմունքի աշխատակից շարքային Սավուշկինան 10 ամսվա ընթացքում անձնական տվյալներ է փոխանցել միավորման սպաներին և պայմանագրային զինծառայողներին, որոնք արտացոլված են նրանց անձնական գործերում:
Իմանալով լրտեսության մասին՝ բաժնի պետը փորձել է ինքնադատաստանի ենթարկել իր ենթակային՝ հաշվեցուցակային զենքից կրակելով նրա որովայնին։ Սավուշկինին հոսպիտալացրել են որովայնի խոռոչի վնասվածքով։
Հունիսի վերջին հաղորդվել էր, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի մարտիկը հարբած վիճակում հրկիզում էր կազմակերպել, որից մի քանի մարդ Էր տուժել: Ավելի վաղ, Դոնբասի զինված ուժերի ստորաբաժանումներից մեկի հրամանատարը կրկին ալկոհոլի ազդեցության տակ գնդակահարել է իր ենթականերին, նրանցից երեքը վիրավորվել էին:

Украинский военный расстрелял подчиненную в Донбассе
Начальник отделения кадров одной из частей ВСУ в Донбассе выстрелил в подчиненную за шпионаж в пользу ЛНР. Об этом сообщается на сайте пресс-службы управления оборонного ведомства самопровозглашенной республики.
Согласно информации ополченцев, сотрудники СБУ выявили канал передачи данных о личном составе бригады военнослужащим Народной милиции ЛНР. Отмечается, что сотрудница отделения кадров и строевой бригады рядовая Савушкина в течение десяти месяцев передавала личные данные на офицеров и контрактников соединения, отраженные в их личных делах.
Узнав о шпионаже, начальник отдела пытался устроить самосуд над подчиненной — он выстрелил ей в живот из табельного оружия. Савушкина была госпитализирована с ранением брюшной полости.
В конце июня сообщалось, что боец ВСУ, находившийся в состоянии алкогольного опьянения, устроил поджог, в результате которого пострадали несколько человек. Ранее командир одного из подразделений ВСУ в Донбассе, также находясь в состоянии алкогольного опьянения, расстрелял своих подчиненных, трое получили ранения.