«Մենք ոչ մեկի հետևից վազելու մտադրություն չունենք». ԱՄՆ-ում ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանը չի տեսնում ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը՝ Փոքր և միջին հեռահարության հրթիռների ոչնչացման վերաբերյալ կառուցողական բանակցություններ վարելու պայմանագրի շուրջ. ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ գործակալության փոխանցմամբ, նման հայտարարությամբ է եկել ԱՄՆ-ում ՌԴ դեսպան Անատոլի Անտոնովը:
«Մեր գործընկերները հրաժարվում են առարկայական քննարկում անցկացնել այդ պայմանագրի պահպանման շուրջ: Միևնույն ժամանակ, մենք ոչ մեկի հետևից վազելու մտադրություն չունենք: Մեր առաջարկները բանակցային սեղանին են: Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրի ճակատագիրն ԱՄՆ-ի ձեռքում է»,-ասել է դեսպանը:
Նա հույս է հայտնել, որ ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վ. Պուտինի և Դ. Թրամփի բանակցությունները, որոնք տեղի էին ունեցել հունիսի 28-ին, Օսակայում G20-ի շրջանակում, կշարունակվեն՝ կոնկրետ գործողությունների տեսքով: Դիվանագետը նշել է նաև, որ Մոսկվայի համար սպասելի է, որ նախընտրական քարոզչության մոտենալուն զուգընթաց կակտիվանան «հնարովի» պատմություններն այն մասին, որ Ռուսաստանը միջամտում է ԱՄՆ ընտրություններին:
Հիշեցնենք, Օսակայի հանդիպման նախօրեին ամերիկյան լրագրողները ԱՄՆ նախագահին հարցրել էին, թե նա մտադիր չէ՞ ռուսաստանցի իր գործընկերոջը հորդորել չխառնվել 2020թ. ընտրություններին:
«Իհարկե մտադիր եմ»,- ասել էր Դ. Թրամփը և Օսակայում հարցն ուղղել Վ. Պուտինին: Դրան ի պատասխան ՌԴ նախագահը ծիծաղել էր, իսկ ԱՄՆ նախագահը ժպտացել և գլուխը տարուբերել:

Россия не видит готовности США к конструктивному разговору по Договору о РСМД
Россия не видит готовности США вести конструктивный разговор по сохранению Договора о ракетах средней и меньшей дальности (РСМД), заявил «РИА Новости»российский посол в США Анатолий Антонов.
«Коллеги отказываются предметно обсуждать российские озабоченности по соблюдению этого соглашения Соединенными Штатами,— отметил посол.— Готовы вернуться к конструктивному диалогу с США. Однако бегать ни за кем не намерены. Наши предложения на столе переговоров. Судьба ДРСМД в руках США».
По словам Анатолия Антонова, Россия надеется, что переговоры президентов России и США Владимира Путина и Дональда Трампа в Осаке на встрече G20 будут продолжены в виде конкретных дел. Он также отметил, что Москва ожидает нарастания количества «небылиц» о вмешательстве России в выборы в США по мере приближения к предвыборной борьбе.
Напомним, 28 июня Владимир Путин встретился в японской Осаке с Дональдом Трампом. Американские журналисты в преддверии встречи несколько раз задавали вопрос президенту, попросит ли он российского коллегу «не вмешиваться в выборы в 2020 году».