Ուրբաթ, 05 հուլիսի, 2019 թ., 14:45
Ռիո-Դե-Ժանեյրոյի նախկին նահանգապետ Սերժիու Կաբրալը խոստովանել է, որ ժամանակին կաշառել է Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) անդամներին, որպեսզի նրանք 2016թ. օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք հռչակեն Ռիո Դե Ժանեյրոն: Այդ մասին հաղորդել է բրազիլական «Գլոբու» մեդիաընկերությունը:
Ս. Կաբրալն ասել է, որ 9 անդամները կաշառվել են 2 միլիոն դոլարով, և դրա մասին տեղյակ են եղել Բրազիլիայի նախկին նախագահներ Ժոզե Ինասիու Լուլա դա Սիլվան ու Միշել Տեմերուն:
Նշենք, որ օլիմպիական մայրաքաղաքի թեկնածուներ էին Մադրիդը, Չիկագոն և Տոկիոն: Օլիմպիադային նախապատրաստման համար ՄՕԿ-ը Բրազիլիային էր տրամադրել 1,5 միլիարդ դոլար, ընդ որում՝ նախապատրաստությունն էլ հարթ չէր ընթանում, օլիմպիական օբյեկտների շինարարությունը պարբերաբար կանգ էր առնում, խախտումներ էին հայտնաբերվում:
Բրազիլիայի նախկին նախագահ Լուլա դա Սիլվան (2003 – 2011թթ. նախագահ) այժմ բանտում է, դատապարտվել է կոռուպցիայի համար, նմանատիպ մեղադրանք է առաջադրվել նաև Միշել Տեմերուին (2016 - 2019):

Рио-де-Жанейро стал столицей ОИ-2016 года в результате подкупа
Бывший губернатор бразильского штата Рио-де-Жанейро Сержиу Кабрал сознался, что подкупил членов Международного олимпийского комитета, чтобы они выбрали Рио в качестве столицы летней Олимпиады 2016 года, сообщает в пятницу бразильская медиакомпания "Глобу".
По словам Кабрала, он купил голоса девяти членов МОК за $2 млн.
Экс-губернатор также сообщил, что о взятке знали бывшие президенты Бразилии Жозе Инасиу Лула да Силва и Мишел Темер.
На то, чтобы принять у себя Олимпийские игры 2016 года, претендовали также Мадрид, Чикаго и Токио. На подготовку к ОИ МОК выделил Бразилии $1,5 млрд; при этом при подготовке к играм было множество проблем - объекты Олимпиады строились с большими задержками и нарушениями.
Лула да Силва (президент в 2003 - 2011 годах) сейчас отбывает в тюрьме длительный срок за коррупцию; Темеру (2016 - 2019) в феврале этого года предъявили аналогичное обвинение.