Վրաստանի խորհրդարանն անձեռնմխելիությունից զրկել է ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկա Մելիային
Վրաստանի խորհրդարանը զրկել է ամենամեծ ընդդիմադիր կուսակցության՝ «Միասնական ազգային շարժման» առաջնորդներից Նիկա Մելիային անձեռնմխելիությունից:
Այսօր Վրաստանի կառավարության լիագումար նիստը համաձայնել է գլխավոր դատախազության դիմումը դատարան ուղարկել՝ պատգամավոր Նիկա Մելիայի ձերբակալման խնդրանքով:
Այս որոշման օգտին քվեարկել է 91 պատգամավոր (Վրաստանի խորհրդարանում կան 150 պատգամավոր):
Այսպիսով, պատգամավորը կներկայացվի դատարանի առջև, որն էլ կսահմանի վերջինի խափանման միջոցը:
«Այս մարդիկ գերության մեջ են: Նրանք չէին կարողանում նայել իմ աչքերին: Հանդիպման ժամանակ շատ դժվար էր մթնոլորտը: Նրանց մեծ մասը չէր ցանկանում դա անել, չէր ուզում սեղմել կոճակը, բայց դա արեցին իրենց կամքին հակառակ: Մենք պետք է օգնենք այդ մարդկանց և փրկենք նրանց»,- ասել է Նիկա Մելիան հանդիպումից հետո:
Հարկ է նշել, որ Մելիայի խնդրանքով հարցի քննարկման ժամանակ խորհրդարանում չէին եղել ընդդիմադիր «Եվրոպական Վրաստան» և «Միասնական ազգային շարժում» խմբակցությունների ներկայացուցիչները:

Парламент разрешил прокуратуре обратится в суд по делу оппозиционного депутата Ники Мелия
Парламент Грузии лишил неприкосновенности Нику Мелия – одного из лидеров самой крупной оппозиционной партии «Единое национальное движение».
Сегодня пленарное заседание правительства Грузии дало согласие на обращение Генеральной прокуратуры в суд с ходатайством об аресте депутата Ники Мелия.
За это решение проголосовал 91 депутат (всего в парламенте Грузии 150 депутатов). Таким образом, депутату предстоит предстать перед судом, который определит для него меру пресечения.
«Эти люди в плену. Они не могли смотреть мне в глаза. На заседании была очень тяжелая атмосфера. Большинство из них не хотели этого делать, не хотели нажимать на кнопки, но сделали это не по своей воле. Мы должны помочь этим людям и спасти их», — сказал Ника Мелия после завершения заседания.
Следует отметить, что по просьбе Мелия в парламенте во время обсуждения вопроса не присутствовали представители оппозиционных фракций «Европейская Грузия» и «ЕНД».