Թուրքիայում դատում են Հրանտ Դինքի որդուն․ նրան սպառնում է մինչև 5 տարի ազատազրկում
Թուրքիայում մեղադրանք է առաջադրվել Ստամբուլում գործող հայկական «Ակոս» երկլեզու շաբաթաթերթի սպանված խմբագիր Հրանտ Դինքի որդուն՝ Արատ Դինքի․ այս մասին հայտնում է Rusarminfo-ն։
«Արատ Դինքը մեղադրվում է իր ստորագրությունը Թուրքիայի կառավարության կողմից հալածված մտավորականների հրապարակած «Խաղաղության հռչակագրի» տակ դնելու համար»․ փոխանցում է Ermenihaber հրատարակությունը։
Դատախազության տվյալներով, հռչակագիրը հրապարակվել է քրդական աշխատավորական կուսակցության կողմից, որը Թուրքիայում համարվում է ահաբեկչական կազմակերպություն: Դատական ​​գործով մեղադրանք է առաջադրվել Արատ Դինքին՝ 1-ից 5 տարի ազատազրկմամբ:
Առաջին դատական ​​նիստին Արատ Դինքի պաշտպանները արդարացում են պահանջել: Փաստաբանները նաև դատավորներին խնդրել են ինքնաբացարկ հայտնել, քանի որ համարում են, որ նրանք կողմնակալ են, սակայն վերջինները հրաժարվել են դա անել:

В Турции судят сына Гранта Динка: ему грозит до 5 лет
Сыну турецкого журналиста армянского происхождения, редактора газеты «Агос» Гранта Динка – Арату Динку в Турции предъявили обвинение.
«Арат Динк обвиняется в том, что поставил свою подпись под «Декларацией мира», опубликованную интеллектуалами, преследуемыми турецким правительством», — сообщает издание Ermenihaber.
Согласно обвинению, декларация была опубликована курдской рабочей партией, которая в Турции считается террористической организацией. По обвинению Арату Динку грозит от 1 до 5 лет лишения свободы.
На первом заседании суда адвокаты потребовали вынести оправдательный приговор. Также защитники Динка попросили судей взять самоотвод, так как считают их ангажированными. Однако судьи отказались это сделать.