Խարկովում ադրբեջանցի ուսանողները 6-րդ հարկից ցած են նետել հայ երիատասարդին
Խարկովի պետական ակադեմիայի ֆիզիկական կուլտուրայի առաջին կուրսի հայազգի ուսանող Արթուր Մարտիրոսյանին հանրակացարանի 6-րդ հարկից ցած են նետել ադրբեջանցի հարևանները, երբ չեն կարողացել նրա սենյակ թմրանյութ նետել:
Այս մասին ХарківTimes-ին հայտնել է տուժածի հայրը՝ Սերգո Մարտիրոսյանը: Վերջինը պնդում է, որ իր որդին պրոֆեսիոնալ մարզիկ է, զբաղվում է սամբոյով և ձյուդոյով, Ուկրաինայի հավաքականի անդամ է: 18 տարեկանում նա արդեն սպորտի վարպետ է, Ուկրաինայի վեցակի չեմպիոն, Ուկրաինայի առաջնության կրկնակի մրցանակակիր, Եվրոպայի առաջնության եռակի մրցանակակիր: Նա պատրաստվում էր աշխարհի առաջնության:
Հանրակացարանում Արթուրի սենյակի կից սենյակում բնակվելիս է եղել ադրբեջանցի երիտասարդ, ում հետ նրանք արագ ընկերացել են: Սերգոն ասել է, որ իր որդին ադրբեջանցուն անգամ իրենց տուն՝ Ալչեվսկ է հրավիրել: Այդ չարաբաստիկ օրը հարևանը նրան կանչել է իր ընկերների՝ ադրբեջանցի ուսանողների հետ խորոված ուտելու: Խնջույքի ընթացքում Արթուրն իրեն կտրուկ վատ է զգացել, հոր հավաստմամբ՝ ադրբեջանցիները նրա բաժակի մեջ ինչ-որ բան են գցել: Արթուրը գնացել է իր սենյակ: Շուտով ադրբեջանցիները մտել են նրա սենյակ՝ իբրև թե իմանալու՝ ինչպես է նա իրեն զգում ու սկսել են սենյակում այս ու այնկողմ նետել ինչ-որ անձնագրեր ու տոպրակներ: Արթուրը հասկացել է, որ փորձում են թմրանյութեր նետել իր սենյակ և ձևացրել է, թե անգիտակից վիճակում է: Երբ ադրբեջանցիները գնացել են, նա բանալիով փակել է դուռն ու պատուհանից դեն նետել նրանց թողածները: Դա նկատելով՝ ադրբեջանցիները վերադարձել են, ջարդել դուռն ու դաժանաբար ծեծել: Արթուրը կարողացել է հասնել բաց պատուհանին ու օգնություն կանչել, այդ ժամանակ էլ նրան ցած են հրել:
Սակայն տղան ոչ միայն հրաշքով ողջ է մնացել, այլև չի կորցրել գիտակցությունը: Հասկանալով, որ ադրբեջանցիներն իջնելու են՝ ստուգելու համար՝ ինքը ողջ է, թե չէ, սողացել է դեպի կողքի ավտոկանգառը, անցնել արգելապատնեշն ու թաքնվել բեռնատարի տակ: Ադրբեջանցիներն իսկապես քիչ հետո իջել են, փնտրել նրան, ու չգտնելով՝ փորձել են ներխուժել ավտոկանգառ, սակայն նրանց կանգնեցրել են շներն ու պահակը: Վերջինս էլ գտել է Արթուրին ու զանգել ոստիկանություն: Ոստիկաններն էլ միանգամից հայտարարել են, թե Արթուրը ինքնասպանության հակումներ ունի և գտնվում է թմրանյութերի ազդեցության տակ: Նրանք ստիպել են տղային տեսախցիկի առաջ պատմել, որ ինքը ոչինչ չի հիշում, թեպետ Արթուրը հայտարարել է, որ իրեն պատուհանից հրել են և ինքը թմրանյութեր չի ընդունում: Դրա ապացույցն է հատկապես այն, որ, մասնակցելով բազմաթիվ միջազգային մրցույթների, ինքը պարբերաբար անցել է դոպինգ թեստեր:
Հիվանդանոցում Արթուրի մոտ ախտորոշվել է կոնքազդրային հոդի կոտրվածք և կոնքի ոսկորների տեղաշարժ: Մարզական կարիերայի շարունակման մասին այժմ խոսք անգամ լինել չի կարող: «Փառք եմ տալիս աստծուն, որ նա առհասարակ ողջ է մնացել, ախր դա 6-րդ հարկն է՝ 20 մետրից ավելի բարձրություն»,- ասել է հայրը:
Նա չի բացառում, որ այդ ամենն արել են՝ իմանալով, որ իր ընտանիքն ունևոր է և ցանկացել են իրենցից գումար շորթել:

Студента выбросили с шестого этажа: стали известны подробности
Первокурсника Харьковской государственной академии физической культуры Артура Мартиросяна сбросили с шестого этажа после того, как не удалось подбросить ему наркотики.
Об этом рассказал ХарківTimes отец пострадавшего Серго Мартиросян.
По его словам, его сын занимается борьбой самбо и дзюдо, является членном сборной Украины. Учился и тренировался в Олимпийском колледже им. Ивана Поддубного в Киеве, затем поступил в Академию. В свои 18 лет Артур — мастер спорта, шестикратный чемпион Украины, двукратный призер чемпионата Украины, трехкратный призер чемпионата Европы. В апреле он принимал участие в чемпионате Европы среди юношей и юниоров на Кипре, готовился к чемпионату мира.
Соседом Артура по комнате в общежитии оказался парень-азербайджанец, с которым они быстро сдружились — Серго говорит, что сын даже привозил его погостить домой в Алчевск. В тот злополучный день сосед пригласил его на шашлыки в свою компанию, в которую входили студенты-азербайджанцы из разных вузов. В ходе пикника Артуру стало плохо — по мнению отца, парню что-то подлили в питье. Артур ушел к себе в комнату — прийти в себя.
Вскоре в комнату зашли студенты, с которыми Артур был на пикнике — под предлогом узнать о его самочувствии. По словам Серго, они стали раскладывать по ней какие-то сумки и паспорта. Артур понял, что готовится «подстава» и предположил, что ему пытаются подкинуть наркотики. Он сделал вид, что не понял этого.
Как только новые знакомые Артура ушли, он запер дверь на замок и стал выбрасывать из окна оставленные ими вещи. Видимо, увидев это, молодые люди вернулись, выломали дверь и стали избивать его. Артур сумел добраться до открытого окна и стал звать на помощь — тогда его столкнули вниз.
Парень чудом не только выжил, но и остался в сознании. Понимая, что нападавшие на него могут спуститься и начать его добивать, он пополз к находящейся рядом парковке, смог перелезть через ограждение и спрятаться под фурой. Молодые люди действительно вскоре появились на месте падения и стали искать Артура. Они попытались проникнуть на парковку, но их не пустили собаки и вышедший на лай охранник. Он же обнаружил Артура и вызвал полицию.
Полиция приехала быстро, по словам Серго, полицейские сразу заявили, что парень — суицидник и находится под воздействием наркотиков. Они заставили парня сказать на камеру, что он ничего не помнит, хотя Артур заявил, что его выбросили из окна и он не принимает наркотики — это доказывает хотя бы то, что, участвуя в международных соревнованиях, он регулярно проходит допинг-тесты.
Затем приехала «скорая», и повезла Артура сначала в больницу скорой помощи, затем в психбольницу, оттуда — в 17-ю, и уже после — снова в «неотложку», где его сейчас и лечат. По словам отца, у Артура — перелом тазобедренной кости и смещение костей таза, о продолжении спортивной карьере сейчас речь вообще не идет. «Благодарю Бога, что он вообще живой — это шестой этаж, 20 с чем-то метров высотой»- сказал Серго.У него нет каких-то версий произошедшего с его сыном. Наиболее вероятной он считает неудавшуюся попытку вымогательства у него денег — о том, что семья Артура достаточно состоятельная, по его мнению, мог рассказать своим приятелям сосед по комнате.