«Ինչո՞ւ մինչև հիմա ՌԴ դեսպանը չի կանչվել ԱԳՆ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման համար». պատգամավորը՝ ԱԳ փոխնախարարին
Երկուշաբթի, 17 հունիսի, 2019 թ., 12:15
Այսօր Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը հարց ուղղեց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Գրիգոր Հովհաննիսյանին․ «Ինչո՞ւ մինչև հիմա ՌԴ դեսպանը չի կանչվել ԱԳՆ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման վերաբերյալ պարզաբանում տալու համար»։
Գրիգոր Հովհաննիսյանն, ի պատասխան հնչած հարցի, նշեց, որ դիվանագիտական տեսանկյունից որևէ սխալ չի արվել․ «Դա չի կարող դատապարտելի ու հատուկ քննարկման առարկա դառնալ մեր գերատեսչության կողմից։ Նույնիսկ քննության շրջանակներում, մենք կտրուկ առարկություններ չենք կարող անել»,- ասաց նա։
Թեմայի վերաբերյալ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը նշեց, որ իր համար վերոնշյալ հանդիպումը տարակուսելի է և ողջունելի չէ։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այցելել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին:

Депутат замминистру ИД: Почему посол России до сих пор не вызван в МИД для дачи разъяснений в связи со встречей с Кочаряном?
Понедельник, 17 Июня, 2019 года, 12:15
Почему посол России в Армении до сих пор не вызван в МИД Армении для дачи разъяснений в связи со встречей с Робертом Кочаряном? Об этом сегодня на заседании парламентской комиссии по внешним отношениям депутат от фракции «Светлая Армения» Арман Бабаджанян поинтересовался у замминистра иностранных дел республики Григора Ованнисяна.
В ответ Ованнисян заявил, что с дипломатической точки зрения посол не сделал ничего неправильного. «В рамках дипломатических норм протокола посол не совершал какого- либо проступка, и это не может стать предметом обсуждений в МИД», - сказал замглавы внешнеполитического ведомства Армении.
В свою очередь председатель комиссии по внешним отношениям Рубен Рубинян заявил, что лично для него эта встреча была неприемлемой.
Напомним, что посол России в Армении Сергей Копыркин встретился со вторым президентом Робертом Кочаряном. Встреча состоялась в офисе Роберта Кочаряна.