ԱՄՆ քաղաքական ուղերձը Հայաստանին. «168 ժամ»
«168 ժամ»-ը գրում է. «Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հերթական հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել Վաշինգտոնում, հունիսի 20-ին: Այս մասին երեկ հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
Մեր տեղեկություններով, սակայն, ի տարբերություն նախորդ նմանատիպ հանդիպումների՝ սպասվելիք հանդիպման մեջ մի կարևոր առանձնահատկություն կա, որը դիտարկվում է՝ որպես քաղաքական ուղերձ։
Այսպես, եթե Ռուսաստանում հայ-ադրբեջանական արտգործնախարարների մակարդակով հանդիպումը տեղի է ունեցել հենց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հովանու ներքո և նրա իսկ մասնակցությամբ, ապա 168.am-ի դիվանագիտական աղբյուրներն ԱՄՆ-ից հայտնում են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների գալիք հանդիպմանը չի մասնակցելու Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն։ Ամերիկյան կողմից այդ հանդիպումն ավելի ցածր կարգի պաշտոնյա է համակարգելու։
Սա որոշակիորեն դիտվում է նաև՝ որպես վերաբերմունքի արտահայտություն։ ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի՝ այդ հանդիպմանը չմասնակցելը հստակ քաղաքական ուղերձ է պարունակում իր մեջ՝ կապված ԱՄՆ-ի համար խնդրի կարևորության հետ»։

«168 Жам»։ Политическое послание США Армении
Газета «168 Жам» пишет: «Очередная встреча глав МИД Армении и Азербайджана запланирована на 20 июня в Вашингтоне. Об этом вчера заявило Министерство иностранных дел Армении.
По нашим сведениям, однако, в отличие от предыдущих аналогичных встреч, в предстоящей встрече есть важная особенность, которая рассматривается как политическое послание.
Так, если встреча на уровне главы МИД Армении и Азербайджана в России прошла под эгидой министра иностранных дел России Сергея Лаврова и при его участии, то дипломатические источники «168.am» из США сообщили, что в предстоящей встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана не примет участия государственный секретарь США Майк Помпео․ С американской стороны эту встречу будет координировать чиновник более низкого ранга.
Это также рассматривается как выражение отношения. Неучастие во встрече министра иностранных дел США содержит в себе четкое политическое послание относительно важности вопроса для США».