«Ամերիկյան ռազմական օգնությունն Ուկրաինային ոչ մի լավ բանի չի բերի». ռուս քաղաքագետ
Ամերիկյան ռազմական օգնությունն իրենից ներկայացնում է վտանգավոր ծրագրեր, որոնք ոչ մի լավ բանի չեն բերի Եվրոպային. «RT»-ին տված հարցազրույցում ասել է ռուս քաղաքագետ, ՌԴ անվտանգության խորհրդին կից Գիտխորհրդի նախկին անդամ Անդրեյ Մենայլոն:
Մայիսին ԱՄՆ Սենատն առաջարկել էր 2020-ին մինչև 300 մլն դոլարով ավելացնել Ուկրաինային տրվող ռազմական օգնությունը:
«Դրանք շատ վտանգավոր ծրագրեր են իրենց համակարգայնությամբ ու հետևողականությամբ: ԱՄՆ-ի և Ուկրաինային ռազմական համագործակցությունը կբերի նրան, որ ԱՄՆ-ն ՌԴ և Արևմուտքի միջև բուֆերից կվերածվի սադրիչ երկրի:
Ռուս քաղաքագետը հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա նոյեմբերին Ուկրաինայի 3 նավեր խախտել էին ՌԴ սահմանը և մի քանի ժամ վտանգավոր մանևրներ էին կատարել՝ չարձագանքելով ռուսական կողմի պահանջներին: Սահմանապահները նրանց բռնել էին: Նավի անձնակազմի 24 անդամներին սահմանը խախտելու մեղադրանք էր առաջադրվել, և նրանք դատարանի վճռով ձերբակալվել էին:

Российский профессор рассказал об "опасных" планах США
Американская военная помощь Украине представляет собой опасные планы, которые также не принесут ничего хорошего Европе, заявил профессор МГУ, экс-член Научного совета при Совете безопасности России, политолог Андрей Манойло в интервью RT.
В мае американский сенат предложил увеличить в следующем году военную помощь Украине до 300 миллионов долларов.
"Это очень опасные планы. Опасные, прежде всего, своей системностью и последовательностью. Усиление военного сотрудничества США с Украиной приводит к тому, что из буфера между Россией и западным миром ее превращают в государство-провокатора", — заявил Манойло.
В ноябре 2018 года три корабля ВМС Украины нарушили госграницу России и на протяжении нескольких часов совершали опасные маневры, не реагируя на законные требования российских властей. Пограничники задержали нарушителей. На борту кораблей были 24 военных, в том числе двое сотрудников СБУ. Суд заключил всех под стражу по обвинению в нарушении границы.