«Մարտի 1-ի օրը եթե իմ մասնակցությունը եղել է, թող Ծառուկյանին գնդակահարեն». Գ. Ծառուկյան
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ անդրադառանալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկ Կառավարության նիստին արած հայտարարությանը, ասաց. «Ես միշտ ասել եմ ու հիմա էլ եմ ուզում ասել, որ օրենքի առաջ բոլորը հավասար են, և որևիցե անկագրություն պետք է պատժելի լինի»:
Հարցին, թե ճի՞շտ է արդյոք այն տեղեկությունը, որ «Մարտի 1»-ի գործով ինքը հարցաքննվել է, Ծառուկյանը պատասխանեց. «Համապատասխանաբար ով որ ասել է, իրեն հարցրեք: Ես տենց բանից տեղյակ չեմ: Այդ հարցին ես չեմ պատասխանում»:
Դիտարկմանը՝ կան եզրակացություններ, որ 2008-ին օլիգարխներն իրենց թիկնապահներին զինել են, տվել համազգեստ, բացի այդ փաստահավաք խմբի նախկին անդամ Սեդա Սաֆարյանն ասում է, որ ինքը և Սամվել Ալեքսանյանը 2008-ի դեպքերին զինվորականներին սնունդով են ապահովել, Ծառուկյանն ասաց. «Ապացուցելու դեպքում հրապարակում պետք է գնդակահարվեմ... Մարտի 1-ի օրը եթե իմ մասնակցությունը, եթե սնունդով է եղել, նորից թող Ծառուկյանին գնդակահարեն: Ծառուկյանը «Մարտի 1»-ի հետ ոչ մի կապ չի ունեցել: Ծառուկյանն առաջին օրվանից ասել է՝ այո, պետք է խումբ ստեղծվի, քննվի, մեղավորները պետք է պատժվեն»:

Гагик Царукян: Если будет доказано, что я имел отношение к событиям 1 марта, меня следует расстрелять на площади
Пятница, 07 Июня, 2019 года, 14:10
Я уже говорил и повторю еще раз – все равны перед законом, беспредел должен наказываться. Об этом этом в беседе с журналистами заявил лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, комментируя вчерашнее заявление премьер-министра Никола Пашиняна. На вопрос, соответствуют ли действительности сведения о том, что он был допрошен по делу «1 Марта», Царукян отметил: «Спросите у того, кто сказал подобное. Я не знаю, о чем речь и не могу ответить на этот вопрос».
Царукян в очередной раз подтвердил свои же слова о том, что если он имеет отношение к событиям 1 марта 2008 года, то его надо публично казнить. «Царукян не имел никакой связи с этим. Если будет доказано, что я имел отношение к событиям 1 марта, меня следует расстрелять на площади. Царукян с первого дня говорил: надо создать группу, наказать виновных».