«Ցանկության դեպքում Կիևը կարող է վերականգնել Մոսկվայի հետ հարաբերությունները». Մեդվեդև
Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը «Россия 1» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է, որ ուկրաինական իշխանությունները ցանկության դեպքում կարող են վերականգնել Մոսկվայի հետ հարաբերությունները:
«Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ. մենք ինչ-որ բան չենք դադարեցրել, դա արել է ուկրաինական իշխանությունը: Այդ ամբողջը նրանց կողմում է, ինչպես ասում են՝ գնդակը հիմա նրանց կողմում է»,- РИА Новости-ի հաղորդմամբ, ասել է վարչապետ Մեդվեդևը:
Մեդվեդևի խոսքերով, Կիևի կողմից հնչեցված հայտարարությունները «շատ հակասական են»:
Մեդվեդևը նաև նշել է, որ Կիևը կարող է Մոսկվայի հետ հաղորդակցման ցանկացած ուղի օգտագործել, բայց կարճատեսություն է որակավորել Կիևի կողմից հին ուղիների խզումը:
Ավելի վաղ, Մեդվեդևը, մեկնաբանելով Ուկրաինայում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունները, նշել է երկկողմ հարաբերությունների բարելավման հնարավորությունների մասին:

Медведев: Киев при желании может реанимировать отношения с Россией
Премьер-министр России Дмитрий Медведев заявил в эфире телеканала «Россия 1», что украинские власти при желании могут реанимировать отношения с Москвой.
«Ещё раз повторяю: не мы что-либо прекращали, это всё сделала украинская власть. Если они захотят что-то реанимировать, они вполне способны это сделать. Это всё на их стороне, что называется, шарик сейчас на их стороне», — приводит РИА Новости слова Медведева.
По его словам, заявления, которые исходят из Киева, «звучат очень противоречиво».
Также Медведев отметил, что Киев может использовать любые каналы общения с Москвой, но отрезать ранее существующие было бы недальновидно.
Медведев, ранее комментируя выборы на Украине, заявлял о шансах на улучшение двусторонних отношений.