С-400-ների ձեռքբերումը խնդիր է առաջացրել նաև Հնդկաստանում
ԱՄՆ-ն Հնդկաստանին սպառնացել է բացասական հետևանքներով, եթե վերջինս գնի С-400 ռուսական հակաօդային պաշտպանական համակարգերը. այս մասին հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ հղում կատարելով The Times Of India-ին:
«Այս միջոցառումը (Հնդկաստանի կողմից С-400-ների ձեռքբերումը) կարևոր է, քանի որ կարող է խոչընդոտել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ԱՄՆ-ի և Հնդկաստանի միջև հետագա համագործակցությանը»,- հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը:
Ավելի վաղ, հայտնի էր դարձել, որ Հնդկաստանը ևս ցանկանում է ձեռք բերել С-400 հակաօդային պաշտպանական համակարգերը, քանի որ Չինաստանը նույնպես ունի նմանատիպ զենք:
2018թ-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հնդկաստան կատարած այցի ընթացքում, Նյու Դելիում կնքել էր С-400-ների մատակարարման պայմանագիրը: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփ խոստացել էր արձագանքել Հնդկաստանի այդ քայլին:

С-400 создали проблемы еще одной стране
США предупредили Индию о негативных последствиях в случае покупки российских комплексов противовоздушной обороны С-400. Об этом сообщает The Times Of India.
«Это событие [приобретение Индией С-400] важно, поскольку будет чинить препятствия для будущего сотрудничества в сфере высоких технологий между США и Индией», — заявил источник издания в Госдепартаменте США.
Ранее сообщалось, что Индия приобретает российские системы С-400 из-за того, что аналогичное оружие имеет Китай.
Контракт на поставку комплексов был заключен 5 октября 2018 года во время визита российского лидера Владимира Путина в Нью-Дели. После этого президент США Дональд Трамп пообещал дать ответ на покупку Индией российских С-400.