Լուկաշենկոն համեմատել է ազատությունների ու ժողովրդավարության մակարդակը Բելառուսում և Ռուսաստանում
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ իր երկրում ազատությունների ու ժողովրդավարության մակարդակն ավելի ցածր չէ, քան Ռուսաստանում կամ Արևմուտքում. այս մասին հաղորդագրություն է տարածել նախագահ Լուկաշենկոյի պաշտոնական կայքը:
«Կարող եմ ձեզ հավաստիացնել, որ Բելառուսում ազատությունների ու ժողովրդավարության մակարդակն ավելի ցածր չէ, քան եղբայրական Ռուսաստանում կամ Արևմուտքում, կամ նույնիսկ՝ զարգացող երկրներում»,- ասել է Լուկաշենկոն՝ արտասահմանյան երկրների սահմանադրական դատարանների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ:
Փետրվարին Freedom House կազմակերպության փորձագետները Ռուսաստանն ու Բելառուսը դասել էին անազատ երկրների շարքին: 100 բալանոց սանդղակով Ռուսաստանում ազատությունների մակարդակը գնահատվել էր 20, իսկ Բելառուսում՝ 19 միավոր

Лукашенко сравнил уровень свободы и демократии в Белоруссии и России
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что уровень свобод и демократии в стране не меньше, чем в России или на Западе, сообщается на сайте главы государства.
«Смею вас заверить: демократии и свободы в Беларуси нисколько не меньше, чем в нашей родной братской России или на Западе, или дальше — в развивающихся странах», — сказал он на встрече с руководителями конституционных судов зарубежных государств.
В феврале эксперты неправительственной организации Freedom House отнесли Россию и Белоруссию к числу несвободных стран. Уровень свободы в России они оценили в 20 из 100 возможных баллов, в Белоруссии — в 19 баллов.