Լավրովը մեկնաբանել է Կոսովոյում տեղի ունեցած վերջին դեպքերը
Կոսովոյի իշխանությունները «ձեռքից գնացել են» և նրանց գործողությունները ՄԱԿ-ի առաքելության աշխատակցի նկատմամբ անընդունելի են. РИА Новости-ի հաղորդմամբ, այս մասին ուրբաթ Տոկիոյում լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Կոսովոյի իշխանությունները ձեռքից գնացել են, նրանց ձեռքից, ովքեր ցույց են տալիս, թե ղեկավարում են նրանց, բայց իրականում ստացվում է, որ ոչ ոքի չեն լսում»,- նշել է Լավրովը:
«Նրանց կողմից բացարձակ անընդունելի վարքագիծը, որը դրսևորել էին ազգությամբ ռուս Կոսովոյում ՄԱԿ-ի առաքելության աշխատակցի նկատմամբ, որևէ կերպ չի կարող արդարացվել»,- հավելել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը:
Ավելի վաղ, հայտնի էր դարձել, որ Կոսովոյում ՄԱԿ-ի առաքելության ռուս աշխատակից Միխայիլ Կրասնոշեկովը երեքշաբթի ոստիկանության իրականացրած գործողությունների հետևանքով վնասվածքներ էր ստացել և բուժվելու նպատակով Բելգրադ տեղափոխվել:
Կոսովոյի իշխանությունների կողմից Կրասնոշեկովին ՄԱԿ-ի առաքելության աշխատակցի կարգավիճակից զրկելու փորձերի վերաբերյալ Լավրովն ասել է. «Սա լուրջ հարց է և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները պետք է արձագանքեն»:

Лавров прокомментировал последние события в Косово
Власти Косово "отбились от рук" и их действия в отношении российского сотрудника миссии ООН неприемлемы, заявил в пятницу журналистам в Токио глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Что касается поведения властей Косово, то они явно отбились от рук, от рук тех, кто делает вид, что ими руководит, на самом деле получается, они никого не слушают", - отметил Лавров. По его словам, "их абсолютно неприемлемое поведение в отношении российского участника миссии ООН в Косово не может быть ничем оправдано".
Ранее сообщалось, что российский сотрудник миссии ООН в Косово Михаил Краснощеков пострадал на этой неделе от действий косовоалбанской полиции и доставлен в Белград на лечение.
Как отметил Лавров, попытки властей Косово лишить Краснощекова статуса сотрудника миссии ООН - это "серьезный вопрос и на него должны реагировать представители ООН".