Դալայ-Լաման թվարկել է Թրամփի սխալ քայլերը
Տիբեթի հոգևոր առաջնորդ Դալայ-Լաման թվարկել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «սխալ» ու «ցավալի» քայլերը. Սաուդյան Արաբիային զենք վաճառելն ու կլիմայի վերաբերյալ Փարիզի համաձայնագրից ԱՄՆ-ին դուրս բերելը:
«Իհարկե, ես իրավունք չունեմ քննադատել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գործունեությունը: Բայց դուք միայն մտածեք. նա միլիարդավոր միավոր զենք է վաճառել Սաուդյան Արաբիային: Իմ կարծիքով, սա սխալ է: Նա նաև դուրս է եկել կլիմայի վերաբերյալ Փարիզի համաձայնագրից: Սա շատ ցավալի է»,- ասել է Դալայ-Լաման՝ РИА Новости-ին տված բացառիկ հարցազրույցի ընթացքում:
Նրա խոսքով՝ «այսօր աշխարհը գտնվում է ծայրահեղ վիճակում», իսկ Թրամփը «ինչպես նաև Պուտինը…հսկայական երկիր են ղեկավարում, իրենց ուսերին պատասխանատվության մեծ բեռ է դրված»:
«Նման երկրի ղեկավարը պետք է աբողջությամբ տեսնի պատկերը: Եվ մտածի այն մասին, թե երկարաժամկետ հեռանկարում ինչն օգտակար կլինի իր երկրի համար: Դա շատ կարևոր է: Նա չպետք է միայն մտածի կարճաժամկետ արդյունքների մասին»,- կարծում է Տիբեթի հոգևոր առաջնորդը:

Далай-лама назвал "неправильные" шаги Трампа
Далай-лама назвал "неправильные" и "прискорбные" шаги президента США Дональда Трампа. По его словам, это продажа оружия Саудовской Аравии и выход Соединенных Штатов из парижского соглашения по климату.
"Конечно, у меня нет права критиковать деятельность президента Трампа. Но вы только подумайте: он продал миллиарды единиц оружия Саудовской Аравии. На мой взгляд, это неправильно. Он также вышел из парижского соглашения по климату. Это весьма прискорбно", - сказал Далай-лама в эксклюзивном интервью РИА Новости.
По его словам, "сегодня мир находится в критическом положении", а Трамп, "как и (президент РФ Владимир) Путин… руководит огромной страной, несет на себе большой груз ответственности".
"Лидер такой страны должен видеть картину в целом. И думать о том, что будет полезно для страны в долгосрочной перспективе. Это очень важно. Он не должен думать только о получении краткосрочных результатов", - полагает духовный лидер.