Բեռլուսկոնին Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր է ընտրվել
Իտալիայի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնին Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր է ընտրվել. այս մասին հաղորդում է իտալական La Repubblica թերթը: Ընտրություններին նա մասնակցել իր կուսակցության «Առաջ Իտալիա»-ի ցուցակով (Forza Italia): Ընտրությունների արդյունքների համաձայն՝ կուսակցությունը հավաքել է ձայների 8,78%-ը (Եվրոպական խորհրդարան անցնելու համար անհրաժեշտ է հավաքել ձայների 4%-ը):
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Իտալիայի վարչապետը հանդես է գալիս որպես Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր: Նա 1999-2001թթ. Իտալիան ներկայացրել է Եվրոպական խորհրդարանում:
5 տարի առաջ՝ 2013թ. հոկտեմբերին, Իտալիայի Սենատը Բեռլուսկոնիին զրկել էր մանդատից: Այժմ Բեռլուսկոնին հայտնվել է Բրյուսելի խորհրդարանում: «Մենք նախկինի պես անփոխարինելի ենք: Առանց «Առաջ Իտալիա»-ի աջ կենտրոնամետ ուժերը կպարտվեն»,- արդյունքների հրապարակումից հետո հայտարարել է Բեռլուսկոնին:

Сильвио Берлускони стал депутатом Европарламента
Бывшего премьер-министра Италии Сильвио Берлускони избрали в Европарламент (ЕП). Об этом пишет местная газета La Repubblica. В европейский орган, по данным издания, он прошел по избирательным спискам своей партии «Вперед, Италия» (Forza Italia). Она, согласно результатам выборов, набрала 8,78% голосов (для прохождения в ЕП ей необходимо было преодолеть барьер в 4%).
Для бывшего премьера, напоминает La Repubblica, это уже не первый срок в качестве евродепутата. Италию в Европарламенте он представлял с 1999 по 2001 год. Кроме того, пять лет назад, отмечает газета, в октябре 2013 года, Берлускони лишил парламентских полномочий сенат Италии, теперь он прошел в парламент в Брюсселе. «Мы по-прежнему незаменимы, без Forza Italia правоцентристы проигрывают»,— заявил после оглашения результатов сам Берлускони.