Թուրքիայի ընդդիմությունը պահանջել է հրաժարվել С-400-ներից
Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը երկրի իշխանություններին կոչ է արել հետաձգել ռուսական S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի գնումը. այս մասին հաղորդում է Haber 7-ը:
Կուսակցությունը նաև Անկարային կոչ է արել բարելավել հարաբերությունները Եգիպտոսի և Իսրայելի հետ, և այդ երկրներում վերականգնել Թուրքիայի դեսպանատների բնականոն աշխատանքը:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի փորձագետները կարող են գալ Թուրքիա ու համոզվել, որ ռուսական S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերը սպառնալիք չեն հանդիսանում ՆԱՏՕ-ի համար:

Турецкая оппозиция потребовала отказаться от С-400
Оппозиционная Народно-республиканская партия (НРП) Турции призвала власти страны отложить покупку российских ЗРК С-400, пишет Haber 7.
Согласно информации, НРП призывает к созданию совместной комиссии между Турцией и НАТО для изучения потенциальной угрозы российских ЗРК С-400 для НАТО.
Партия также призвала официальную Анкару улучшить отношения с Египтом и Израилем и возобновить работу посольств Турции в этих странах.
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что специалисты из США и НАТО могут прибыть в Турцию и убедиться в том, что российские ЗРК С-400 не представляют угрозы для НАТО.