«Նախկինում չենք տեսել դեպքեր, երբ ԱԱԾ տնօրենն այդքան սերտ համագործակցի քրեական հեղինակությունների հետ». Դ. Իոաննիսյան
Չորեքշաբթի, 22 մայիսի, 2019 թ., 12:45
«Նախկինում մենք չենք տեսել դեպքեր, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը կամ ծառայության տնօրենն այդքան սերտ համագործակցության մեջ լինեն քրեական հեղինակությունների հետ: Այո, նախկինում համագործակցություն եղել է, բայց ոչ թե տնօրենի, այլ ավելի ցածր ռանգի չինովնիկների մակարդակով»,- այսօր «Ազգային անվտանգության ծառայության դերն ու նշանակությունը. ի նպաստ ո՞ւմ է օգտագործվում վարչական ռեսուրսը» թեմայով քննարկման ժամանակ կարծիք է հայտնել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը՝ նշելով, որ այդ մարդկանցից են Վստրեչի Ապերը, Թոխմախի Բաբոն, Վովայի Արշակը և այլոք: «Այսինքն այդ մարդիկ հիմա իրենց ավելի ազատ են զգում, քան նախկինում: Ընդ որում, այդ մարդիկ Երևան քաղաքի Էրեբունի թաղամասից են, իսկ Արթուր Վանեցյանը հենց Էրեբունու ԱԱԾ բաժնում է աշխատել և, ըստ շրջանառվող լուրերի, դեռ այն ժամանակներից բավականին մոտիկ հարաբերություններ ուներ նրանց հետ, որը պահպանվել է»,- ասել է Իոաննիսյանը:
«Մենք ունենք երևույթներ, երբ որ ԱԱԾ-ն փորձում է տարբեր դաշտերում ազդեցություն գործել և այդ պարագայում, պարզապես, անհասկանալի է այդ պրոցեսների և Հայաստանում ակնհայտ երևացող ժողովրդավարեցման կապը»:
Դանիել Իոաննիսյանը նշել է, որ Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավար պետք է լինի մարդ, որը հասարակության կողմից, այդ թվում իրավապաշտպան հասարակության կողմից, վստահություն է վայելում: «Բայց օր առաջ պետք է ԱԱԾ լիազորությունները փոխվեն և դրանք բերվեն ժողովրդական հասարակության տրամաբանության սահմաններում տեղավորվող լիազորությունների մեջ: Բացի այդ, պետք է Ազգային անվտանգության ծառայությունն զբաղվի հետախուզությամբ և հակահետախուզությամբ՝ մնալով փակ կառույց»,- կարծիք է հայտնել բանախոսը:

Даниел Иоаннисян: В прошлом мы не сталкивались со случаями, когда СНБ или директор СНБ столь тесно сотрудничали с криминальными авторитетами
Среда, 22 Мая, 2019 года, 12:45
В прошлом мы не сталкивались со случаями, когда Служба национальной безопасности (СНБ) или директор СНБ столь тесно сотрудничали с криминальными авторитетами. Об этом во время обсуждения по теме «Роль и значение Службы национальной безопасности. В чью пользу используется административный ресурс?» заявил координатор общественной организации «Союз информированных граждан» (СИГ) Даниел Иоаннисян. По словам Иоаннисяна, среди этих криминальных авторитетов Встречи Апер (Арам Варданян), Тохмахи Бабо (Бабкен Егоян), Вовин Аршак (Аршак Акопян) и другие.
«То есть эти люди сейчас чувствуют себя более свободными, чем раньше. Кроме того, эти люди из административного района Эребуни, а Артур Ванецян работал в Эребунийском отделении СНБ и, по слухам, имел с ними тесные отношения, которые сохранились по сей день», - сказал Иоаннисян.
По словам координатора СИГ, директором СНБ должен быть человек, пользующийся доверием общественности, в том числе правозащитного сообщества. «Служба национальной безопасности должна заниматься разведкой и контрразведкой, оставаясь при этом закрытой структурой», - подчеркнул Иоаннисян.