Մադուրոն առաջարկել է խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ անցկացնել
Վենեսուելայի ղեկավար Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մտադրության մասին:
Twitter-ի իր էջում նա գրել է, որ անհրաժեշտ է «քվեարկությամբ ցույց տալ, թե ով է վայելում ժողովրդի աջակցությունը»։ Այս մասին հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Միևնույն ժամանակ, Մադուրոն չի նշել այն օրը, երբ, նրա կարծիքով, կարող են տեղի ունենալ ընտրությունները: Վենեսուելայի ընդդիմության կողմից վերահսկվող ներկայիս խորհրդարանի լիազորությունների ժամկետն ավարտվելու է 2020 թվականի վերջին:
Իր հերթին, ժամանակավոր նախագահ Խուան Գուայդոն մերժել է արտահերթ ընտրությունների առաջարկը՝ կրկնելով Մադուրոյի «անօրինական» իշխանությանը վերջ տալու անհրաժեշտությունը:
Գուանդոն հիշեցրել է, որ ընդդիմությունը չի մասնակցել 2018 թվականի նախագահական ընտրությունների «ֆարսին» և ավելացրեց, որ «նոր ֆարսը միայն կնպաստի Վենեսուելայի ճգնաժամին»:

Мадуро предложил досрочно переизбрать парламент
Глава Венесуэлы Николас Мадуро объявил о намерении провести внеочередные парламентские выборы. На своей странице в Twitter он написал, что необходимо "голосованием показать, кто пользуется поддержкой народа", пишет Дойче велле.
При этом Мадуро не назвал дату, когда, по его мнению, могли бы состояться выборы. Нынешние полномочия парламента, который контролируется венесуэльской оппозицией, истекают в конце 2020 года.
В свою очередь, временный президент Хуан Гуайдо отверг предложение о внеочередных выборах, вновь заявив о необходимости покончить с "противозаконным правлением" Мадуро.
Гуайдо напомнил, что оппозиция не принимала участие в "фарсе" президентских выборов 2018 года, и добавил, что "новый фарс только обострит кризис в Венесуэле".