«Ադրբեջանի կողմից չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը ԵԱՀԿ հանձնառության խախտում է». Աննա Նաղդալյան
Երեքշաբթի, 21 մայիսի, 2019 թ., 11:25
ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր ճեպազրույցում պատասխանելով հետևյալ հարցին, թե Ադրբեջանը հերթական լայնածավալ գործողություններն է իրականացնում և որոշակի թվաքանակի դեպքում պետք է հայկական կողմին տեղյակ պահվեր, ինչը չի արվել, և թե Հայաստանն իրազեկո՞ւմ է այդ մասին միջազգային կառույցներին և ի՞նչ վտանգներ է այն պարունակում, նշեց, որ լայնածավալ զորավարժությունների մասին նախապես իրազեկումը դա ԵԱՀԿ հանձնառություն է և նա պետք է տեղյակ պահեր ոչ թե հայկական կողմին, այլ համապատասխան կառույցին, որը ԵԱՀԿ-ն է: «Այս անգամ Ադրբեջանի կողմից նախապես չզգուշացված լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը ԵԱՀԿ հանձնառության խախտում է և այն չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության ու վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը»,- ասաց խոսնակը՝ նշելով, որ վաղը հարցը բարձրացվելու է ԵԱՀԿ-ի շրջանակներում՝ հայկական պատվիրակության կողմից:
«Բականաբար, ռազմական ուժի նմանօրինակ գործողությունները չեն նպաստում խաղաղության մթնոլորտի ձևավորման ադրբեջանական հանձնառության իրականացմանը, որը վերջերս ամրագրվել էր Վիեննայում կայացած գագաթնաժողովի ժամանակ: Մենք վստահ ենք մեր ուժերին և առաջին հերթին ապավինում ենք հենց մեր ուժերին, ինչը թույլ է տալիս հանդես գալ խաղաղության դիրքերից»,- ասաց Ա. Նաղդալյանը:

Анна Нагдалян: Проведением необъявленных учений Азербайджан в очередной раз нарушил свои обязательства перед ОБСЕ
Вторник, 21 Мая, 2019 года, 11:25
Проведением очередных необъявленных широкомасштабных учений Азербайджан в очередной раз нарушил обязательства перед ОБСЕ. Об этом заявила сегодня на брифинге с журналистами пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян. По ее словам, завтра, 22 мая, армянская делегация поднимет этот вопрос в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе уже завтра. Предварительное уведомление о широкомасштабных учениях, по ее словам, это обязательство Азербайджана в ОБСЕ. «Естественно, подобная демонстрация силы не способствует формированию атмосферы доверия. Армения уверена, в первую очередь, в своих силах и именно эта уверенность позволяет быть не только приверженными миру, но и выступать с позиций мира», - подчеркнула Анна Нагдалян.