«Փաշինյանը պետք է ավարտին հասցնի Ռոբերտ Քոչարյանի գործը». ռուս փորձագետ
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համար կարևոր է բնակչության շրջանում վստահության ներկայիս մակարդակի ամրագրումը: Դրա համար նա պետք է ավարտին հասցնի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված գործը»,- այս մասին РИА Новости-ին հաղորդել է МГИМО-ում Կովկասի և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերով գիտաշխատող Վադիմ Մուխանովը:
«Չէի ասի, որ այս պահին նա (Փաշինյանը-խմբ.) վախենում է նախկին իշխանության ներկայացուցիչներից կամ կարծում է, թե նրանք կարող են լուրջ մրցակիցներ հանդիսանալ իր համար: Բայց, միևնույն ժամանակ, կարևոր է հաղթանակի ամրապնդումը, դրա համար անհրաժեշտ է ավարտին հասցնել այն աշխատանքը, որը նա սկսել է անցյալ տարի...»,- կարծում է փորձագետը:
Մուխանովը գտնում է, որ Փաշինյանն իր գործունեությամբ փորձում է ցույց տալ, որ չի մոռացել իր խոստումներ մասին. եթե նա մոռանա Քոչարյանի վարույթի մասին, կկորցնի ժողովրդի մոտ իր ունեցած վստահությունը, իսկ նա դա չի կարող իրեն թույլ տալ, քանի որ մտադիր է երկար մնալ հայաստանյան քաղաքականությունում:
Քաղաքագետի կարծիքով, Փաշինյանի կոչը չի կարելի դատարանի վրա վարչապետի կողմից ուղղակի ճնշում համարել, բայց, անշուշտ, նրա հայտարարություններն արդեն ազդում են հանրային ու քաղաքական կարծիքի վրա:

Пашиняну важно зафиксировать уровень доверия населения, считает эксперт
Премьер-министру Армении Николу Пашиняну важно "зафиксировать" текущий уровень доверия среди населения, для этого он должен довести до конца дело против экс-президента страны Роберта Кочаряна, заявил РИА Новости сотрудник Центра проблем Кавказа и региональной безопасности МГИМО Вадим Муханов.
"На сегодняшний момент говорить о том, что он (Пашинян – ред.) боится представителей старой власти, считает, что они могут оказать ему серьезную конкуренцию, я бы не стал. Но при этом важно зафиксировать победу, для этого надо довести до конца те дела, которые он начал в прошлом году…. Ему важно поставить жирную точку, чтобы в дальнейшем использовать возможности его достаточно значительного электората", - считает эксперт.
Своими действиями Пашинян пытается показать, что не забывает о своих обещаниях, несмотря на то, что уже пришел к власти, полагает Муханов: как только он забудет о разбирательстве в отношении Кочаряна, уровень доверия к премьер-министру быстро упадет, а он не может себе этого позволить, так как намерен остаться в политике Армении надолго.
По мнению политолога, призыв Пашиняна нельзя назвать прямым давлением на суд со стороны премьер-министра, но, бесспорно, его заявления уже влияют на общественно-политическое мнение в стране.