Ուկրաինան կվերադարձնի Ղրիմը. Զելենսկի
Այս մասին նա հայտարարել է Ղրիմի թաթարների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ արված ֆեսբուքյան հրապարակման միջոցով:
«Ես հավատում եմ, որ մենք օկուպացիայից ազատելու ենք Ղրիմի թաթարների հայրենիքը: Եվ անկախ այն հանգամանքից, թե Ղրիմն ազատագրելու ճանապարհը որքան երկար կլինի, մենք այն կանցնենք կիրիմլիների (Ղրիմի թաթարներ-խմբ.) հետ միասին: Մենք միասին կանենք դա: Մի մոռացեք, որ անգամ ամենամութ գիշերն ավարտվում է լուսաբացով», - գրել է Զելենսկին:
Ավելի վաղ Զելենսկու շտաբը հայտարարել է, որ չի ճանաչում Ղրիմի Ռուսաստանի հետ վերամիավորման հանրաքվեի արդյունքները: Նորընտիր նախագահն ասել է, որ Ռուսաստանում իշխանության փոփոխումից հետո, Ղրիմի կվերամիավորվի Ուկրաինայի կազմում: Այնուամենայնիվ, նա խոստովանել է, որ չգիտի, թե ինչպես է նախագահական ընտրություններում հաղթելուց հետո անմիջապես վերադարձնելու թերակղզին:

Зеленский заявил, что Украина вернет себе Крым
Об этом он заявил в обращении, которое опубликовал в фейсбуке в честь Дня памяти жертв геноцида крымскотатарского народа, отмечающегося сегодня на Украине.
"Я верю, что мы освободим родину крымских татар от оккупации. И пусть, каким бы долгим ни был путь к возвращению Крыма, мы пройдем его вместе с кырымлы (крымские татары. — Прим. ред.). Мы сделаем это вместе. Не забывайте, что даже самая темная ночь заканчивается рассветом", — написал Зеленский.
Ранее в штабе Зеленского заявляли, что не признают итогов референдума о воссоединении Крыма с Россией. Сам же новоизбранный президент говорил о том, что Крым вернется в состав Украины после того, как в России сменится власть. Однако при этом он признался, что не знает, как вернуть полуостров сразу после победы на президентских выборах.