Զելենսկուն զրկել են Գերագույն ռադան ցրելու հնարավորությունից
Ուկրաինայի օրենսդիր մարմնի կոալիցիան դադարեցրել է իր գործունեությունը: Մայիսի 17-ին, 112 Украина հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում, այս մասին հայտնել է խորհրդարանի խոսնակ Անդրեյ Պարուբիյը:
«Ազգային ճակատ» խմբակցության ղեկավարը դեռ Պարուբիյից առաջ էր հայտարարել խմբակցության կոալիցիայից դուրս գալու որոշման մասին, գրում է 112.ua-ն: «Այսօր «Եվրոպական Ուկրաինա» պատգամավորական կոալիցիան դադարեցրել է իր գործունեությունը: Սահմանադրության համաձայն, այսօրվանից սկսած մեկ ամսվա ընթացքում պետք է ձևավորվի Ռադայի նոր կոալիցիան»,- հայտարարել է Պարուբիյը: Ռադայի խոսնակը կոչ է արել սկսել նոր կոալիցիայի ձևավորման քննարկումները:
Այդ ընթացքում նախագահն իրավունք չունի ցրել խորհրդարանը: Իսկ 30-օրյա ժամկետի ավարտին արդեն Ռադան ցրելն անհնար կլինի, քանի որ դրա լիազորությունների ավարտին կես տարուց պակաս ժամանակ կմնա, իսկ այդ ընթացքում խորհրդարանը կկարողանա աշխատել արդեն առանց կոալիցիայի:

Коалиция Верховной Рады прекратила существовать 17 мая, - Парубий
Об этом он заявил после оглашения заявления председателя фракции "Народного фронта" о выходе из коалиции. Коалиция Верховной Рады Украины прекратила свое существование сегодня, 17 мая. Об этом заявил спикер парламента Андрей Парубий, трансляцию вел телеканал "112 Украина".
"Сегодня коалиция депутатской фракции "Европейская Украина" в ВР VIII созыва прекратила свою деятельность. Согласно положениям ч. 7 ст. 83 КУ в течение одного месяца с сегодняшнего дня, с дня прекращения деятельности коалиции в Верховной Раде, должна быть сформирована новая коалиция", - объявил Андрей Парубий. Он призвал начать обсуждать создание новой коалиции. Таким образом, прекращение деятельности действующей коалиции лишает Зеленского возможности распустить ВРУ.