ԱՄՆ կոնգրեսականներն առաջարկել են Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել
Օրենսդիրների խումբը Կոնգրեսին օրինագիծ է ներկայացրել, որի համաձայն Թուրքիայի դեմ պետք է պատժամիջոցներ կիրառվեն, եթե վերջինը չհրաժարվի ռուսական С-400 հրթիռային համակարգերից: Այս մասին հաղորդագրություն էր տարածել ԱՄՆ արտաքին գործերի կոմիտեի պաշտոնական կայքը:
«Թուրքիան հին գործընկեր է, բայց հստակ ընտրության առջև է կանգնած: Եթե Անկարան շարունակի գնել ռուսական հրթիռային համակարգերը, Միացյալ Նահանգները պետք է անհապաղ պատժամիջոցներ կիրառեն և Թուրքիային հեռացնեն F-35 ծրագրից…Թուրքիան պետք է ընտրի՝ կամ Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը, կամ էլ ՆԱՏՕ-ի գործընկերները: Հուսով եմ, որ Էրդողանը ճիշտ ընտրություն կկատարի: Դրանից է կախված մեր միության ապագան», - ասել է ներկայացված փաստաթղթի հեղինակներից Մայքլ Մաքքոլը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ԱԳՆ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն չորեքշաբթի օրը հայտարարել էր, որ Թուրքիան չի պատրաստվում հրաժարվել С-400-ներից:

Конгрессмены США предложили ввести санкции против Турции
Двухпартийная группа законодателей внесла на рассмотрение Палаты представителей Конгресса США резолюцию, предлагающую ввести санкции в отношении Турции, если Анкара не откажется от закупок у России зенитных ракетных систем С-400, следует из пресс-релиза, опубликованного на сайте комитета по иностранным делам.
"Турция - давний союзник, но перед ними стоит четкий выбор. Если Анкара купит российские ракетные системы, США должны немедленно ввести санкции и выгнать Турцию из программы F-35. Наша двухпартийная резолюция должна быть воспринята как четкое заявление Конгресса о том, что Турция должна выбрать: партнерство с Россией или союзниками по НАТО. Надеюсь, (президент Реджеп Тайип - ИФ) Эрдоган примет правильное решение. От этого зависит будущее нашего союза", - заявил старший республиканец комитета по иностранным делам Палаты представителей, один из авторов документа Майкл Маккол.
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу в среду подтвердил, что Турция не планирует откладывать покупку С-400.