«Հեռակապով հնարավոր չէ. Արցախի ներկա ու նախկին նախագահները գոնե վաղը պետք է դատարանում լինեն». Դավիթ Գրիգորյան
Չորեքշաբթի, 15 մայիսի, 2019 թ., 16:50
Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը միջնորդեց, որ դատարանը հնարավոր համարի երաշխավորագիր ներկայացրած Արցախի ներկա ու նախկին նախագահներին հանդես գալ ոչ թե դատարանում, այլ՝ հեռակապով: «Անձը պետք է դատարանում ներկա լինի... Կալանքի ժամկետը լրանում է մայիսի 19-ին՝ կիրակի: Շաբաթ ու կիրակի դատական նիստի կազմակերպումը քիչ հավանական է, չեմ բացառում, բայց հնարավոր է՝ այնպես լինի, որ հնարավորություն չլինի պարոն Քոչարյանին դատական նիստին ապահովելու: Կճշտենք: Պետք է հաշվի առնել, որ դատարանը դատական ակտ պետք է կայացնի, որի համար գոնե մեկ օր է պետք: Եթե հնարավոր է՝ տեղյակ պահեք, գոնե վաղը ներկայանան, որովհետև ամսի 17-ը վերջին օրն է, դրանից հետո հաջորդում են ոչ աշխատանքային օրեր»,- արձագանքեց գործը նախագահող դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը:

Суд отклонил ходатайство о выступлении Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна по видеосвязи
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Ованнес Худоян представил ходатайство о выступлении поручившихся за Кочаряна действующего и бывшего президентов Арцаха Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна не в суде, а по видеосвязи.
«Срок ареста истекает в воскресенье, 19 мая. Я не исключаю возможности проведения судебного заседания в субботу или в воскресенье. Мы уточним этот вопрос. Следует учитывать, что для вынесения решения суду потребуется как минимум один день. Если возможно, дайте им знать, чтобы они, по крайней мере, завтра явились в суд, поскольку 17 мая – крайний срок, далее следуют нерабочие дни», – сказал председательствующий судья Давид Григорян.