Volkswagen-ը 30 միլիարդ դոլար է կորցրել
Գերմանական Volkswagen ավտոկոնցեռնը 30 միլիարդ դոլար է կորցրել այսպես կոչված «դիզելային սկանդալի» պատճառվ: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը: Այսպես, 2019-ի առաջին եռամսյակում ընկերությունը իրավաբանական տարատեսակ ծախսերի համար վճարել է շուրջ մեկ միլիարդ եվրո: Ծախսերի մեծ մասն ուղղվել է ԱՄՆ-ում «դիզելգեյթսի» հետևանքների վերացման վրա: Բացի այդ, Գերմանիայում ընկերության նկատմամբ հարուցված է շուրջ 60 հազար դատական պրոցես:
Օրինակ, 2018 թվականի ամռանը Բրաունշվայգի դատարանը պարտադրել է կոնցեռնին վճարել մեկ միլիարդ եվրո տուգանք՝ կապված վտանգավոր արտանետումների վերաբերյալ ցուցիչների մեքենայությունների պատճառով: Ընդ որում, Volkswage-ն այս որոշումը չի վիճարկել:

Volkswagen потерял 30 миллиардов евро из-за «дизельгейта»
Общие финансовые потери концерна Volkswagen, связанные с так называемым «дизельным скандалом», составили около 30 миллиардов евро. Об этом со ссылкой на финансового директора немецкого автопроизводителя Франка Виттера сообщает Reuters.
Так, только в первом квартале 2019 г. Volkswagen потратил на различные юридические издержки около одного миллиарда евро. Большая часть средств была пущена на урегулирование последствий «дизельгейта» в США. Кроме того, в Германии в отношении Volkswagen ведется около 60 тыс. судебных процессов.
К примеру, летом 2018 г. суд Брауншвейга обязал концерн выплатить штраф размером в один миллиард евро в связи с манипуляциями показателей о количестве вредных выбросов. При этом Volkswagen данное решение оспаривать не стал.