1991 թվականից կոմայի մեջ գտնվող կինն արթնացել է
Գերմանիայում արթնացել է 27 տարի կոմայի մեջ գտնվող կինը: Կնոջ գիտակցությունն ամբողջովին վերականգնվել է:
Մունիրա Աբդուլան կոմայի մեջ է ընկել 1991 թվականին՝ ԱՄԷ-ի Ալ-Այն քաղաքում: Նրա մեքենային է բախվել դպրոցական ավտոբուսը, որի մեջ է եղել նաև նրա որդին: Մայրը որդուն իր մարմնով փակել է ու փրկել, իսկ ինքը գլխուղեղի վնասվածք է ստացել, նրան տեղափոխել են Լոնդոն, որտեղ ախտորոշել են նվազագույն գիտակցություն՝ կոմայի նման վիճակ, որի ժամանակ պահպանվում է ցավի հանդեպ ընկալունակությունը:
Ավելի ուշ կնոջը ետ են բերել ԱՄԷ, որտեղ երկար ու ձիգ տարիներ կերակրել են խողովակով ու անցկացրել ֆիզիոթերապիա:
2017 թվականին ԱՄԷ-ի ժառանգորդ արքայազն Մոհամեդ բեն Զահիդն իմացել է ընտանիքի ծանր դրության մասին և գումար վճարել՝ կնոջը Գերմանիա տանելու համար: Մեկ տարի անց Մունիրան սկսել է ձայներ արտաբերել, իսկ մի քանի օր անց արթնացել է ու առաջինը որդու անունը տվել:
Այժմ Մունիրան վերադարձել է հայրենիք ու շարունակում է վերականգնվել: Նրան ֆիզիոթերապիա է անհրաժեշտ՝ մկանների ատրոֆիան բուժելու համար:

Женщина очнулась после 27 лет комы
В Германии пациентка клиники, 27 лет находившаяся в коме, пришла в полное сознание. Об этом сообщает Daily Mail.
Жительница ОАЭ Мунира Абдулла получила черепно-мозговую травму в ДТП в 1991 году, когда в ее машину недалеко от города Аль-Айн въехал школьный автобус. В автомобиле также находился ее сын Омар Вебер. Мать спасла его, заслонив собой. Мальчик отделался легкими травмами.
Муниру госпитализировали в местную больницу, затем перевели в Лондон, чтобы поставить диагноз. Врачи отмечали, что женщина находится в минимальном сознании — состоянии, похожем на кому, при котором сохраняется восприимчивость к боли. Позже ее вернули в ОАЭ, где много лет кормили через трубку и проводили физиотерапию.
В 2017 году наследный принц Абу-Даби Мохаммед бен Заид узнал о ситуации семьи Абдулла и оплатил лечение Муниры в Германии. Спустя год Мунира начала издавать некоторые звуки, а еще через несколько дней проснулась и произнесла имя своего сына.
Женщина вернулась в Абу-Даби вместе с семьей и продолжает восстанавливаться. Ей необходима физиотерапия для лечения атрофии мышц.