Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ տուժած քանի՞ հոգու կտրվի աջակցություն
ԱԺ-ն քննարկեց Ալեն Սիմոնյանի ու Լենա Նազարյանի կողմից շրջանառության մեջ դրված՝ «2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին» օրենքի նախագիծը: Քաղաքացիներին տրվելիք աջակցության ձևը սահմանելու է գործադիրը:
«Աջակցություն տրամադրվելու է ստացված վնասվածքի պատճառով զոհված կամ մահացած անձի իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձին կամ նրան, որի առողջությանը պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս: Աջակցության ձևը, չափը, տրամադրման կարգը սահմանվելու են Կառավարության որոշմամբ»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը: «ՀՔԾ-ից ստացել եմ տեղեկանք, որ ծանր կամ միջին ծանրության վնասվածքներ ստացել է 63 անձ, նրանց ինքնությունը պարզ է»,- հավելեց նա:

Пострадавшим в ходе событий 1-2 марта 2008 года будет выделено содействие
Сегодня в Национальном Собрании Армении обсуждался законопроект «О выплате компенсаций гражданам, пострадавшим в результате событий 1-2 марта 2008 года в Ереване», представленный вице-спикерами парламента Аленом Симоняном и Леной Назарян.
«Содействие будет выделено правопреемникам лиц, погибших от полученных ранений в ходе событий и лицам, получившим средние или тяжелые повреждения. Объем помощи, а также механизмы ее предоставления будут определены со стороны правительства», - сказала Лена Назарян.
По словам Назарян, согласно данным Специальной следственной службы, число раждан, получивших ранения средней тяжести, а также тяжелые ранения составляет 63 человека.