«Նախապատրաստվում է ԵՄ-Ադրբեջան նոր համաձայնագիրը. սպասում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ի արձագանքին». Արմեն Աշոտյան
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկ Բրյուսելում Մոգերինի-Մամեդյարով համանախագահությամբ տեղի է ունեցել ԵՄ-Ադրբեջան Գործընկերության խորհրդի նիստը, որի արդյունքները պետք ուշադրության արժանանան նաև Հայաստանում։
1. Ինչպես մի քանի անգամ նշել եմ, նախապատրաստվում է ԵՄ-Ադրբեջան նոր համաձայնագիրը, որը, կողմերի հավաստմամբ, կնախաստորագրվի հենց այս Եվրահանձնաժողովի օրոք։ Շեշտեմ, որ մեզ համար կարևոր է, թե ի՞նչ ձևակերպում է տրված Արցախի հիմնախնդրի կարգավորմանը և արդյո՞ք այն համահունչ է Հայաստանի հետ կնքած համաձայնագրին։ ԱԳՆ-ից մինչ այսօր սպասում ենք արձագանքի։
2. Ինչպես և կանխատեսում էի, ԵՄ-ն մեղմում է իր վերաբերմունքը Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խնդիրներին: Գլոբալ շահերը դառնում են էլ ավելի կարևոր, ուստի մեր վարչապետին ասեք, որ հույսը շատ չդնի ժողովրդավարական կռվանի վրա։
3. ԵՄ-ն դրական է վերաբերվել Փաշինյան-Ալիև վերջին հանդիպմանն ու կոչ է արել արագ իրականացնել այնտեղ ձեռքբերված համաձայնությունները՝ մարդասիրական և բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու գծով։ Համաձայնեք, որ այստեղ մենք հստակ հարցեր ունենք վարչապետին, թե կոնկրետ ի՞նչ են պայմանավորվել Վիեննայում։
4. Ադրբեջանական գազի ԵՄ մատակարարման հարցը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է։ Հիշեցնեմ, որ այն նախատեսված է 2020 թվականից և Հայաստանի համար խնդիրներ կստեղծի հատկապես Հարավային Եվրոպայում և Բալկաններում։
Ցավոք, առկա տեմպերով և աշխատանքի ցածր որակով պայմանավորված՝ Հայաստանը կարող է կորցնել այն առավելությունը, որ ուներ 2017 թվականի նոյեմբերին։
Դրանից խուսափելու համար հարկավոր է անցնել իրական բարեփոխումների, ակտիվացնել դիվանագիտական, այդ թվում՝ խորհրդարանական, աշխատանքը»։

Армен Ашотян: Между ЕС и Азербайджаном готовится новое соглашение, ждем реакции МИД Армении
Вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян на своей странице в Facebook пишет: «Вчера в Брюсселе под председательством Могерини-Мамедъярова состоялось заседание Совета сотрудничества Азербайджан-Европа, итоги которого должны быть приняты во внимание и в Армении.
1. Как я уже отмечал, между ЕС и Азербайджаном готовится новое соглашение, которое, по заверению сторон, будет парафировано в рамках этого заседания. Подчеркну, что для нас важно как сформулировано урегулирование Арцахской проблемы и соответствует ли он соглашению, подписанному с Арменией. Ждем реакции МИД Армении.
2. Как я и предсказывал, ЕС смягчает свое отношение к вопросам прав человека в Азербайджане. Глобальные интересы становятся важнее, поэтому скажите нашему премьер-министру, чтобы он не сильно надеялся на аргумент демократии.
3. ЕС считает обнадеживающей последнюю встречу Пашинян-Алиев и призывает к быстрой реализации достигнутых там договоренностей по подготовке населения к миру и по гуманитарной части. Согласитесь, здесь у нас есть четкие вопросы к премьер-министру – о чем именно договорились в Вене?
4. Вопрос поставок азербайджанского газа в ЕС всегда находится в центре внимания. Напомню, что поставки запланированы с 2020 года и создадут проблемы для Армении, особенно в Южной Европе и на Балканах.
К сожалению, из-за текущих темпов и низкого качества проводимых работ Армения может потерять то преимущество, которое имела в ноябре 2017 года.
Во избежание этого необходимо необходимо перейти к реальным реформам, активизировать дипломатическую, в том числе парламентскую работы».