«Ստեղծվել է բավականին անհասկանալի իրավիճակ». Նաիրա Զոհրաբյան
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանի և Արցախի քաղաքական ու ռազմական ղեկավարությանը ՀՀ ԱԺ հրավիրելու անհրաժեշտություն կա.
Վիեննայում տեղի ունեցած Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից հետո ժամեր անց Ալիևը հայտարարեց. «Պատերազմը դեռ չի ավարտվել, ավարտվել է պատերազմի առաջին փուլը, իսկ բանակցությունների նպատակը ադրբեջանական տարածքների ազատագրումն է»:
Ալիևը նաև հայտարարեց, որ բանակցային ֆորմատի փոփոխություն չի լինելու:
Սա, հիշեցնեմ, Վիեննայի հանդիպումից անմիջապես հետո:
Եվս մեկ դիտարկում. թավշյա հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ վերջին շրջանում ադրբեջանական զինուժը նորից կիրառեց վաթսուն միլիմետրանոց ականանետ, որից ինը բեկորային ական արձակվեց Արցախի դիրքերի ուղղությամբ: Բացի դա, ադրբեջանական զինուժն օգտագործեց հաստոցավոր ավտոմատներ, նռնականետեր, ինչպես նաև գործի դրվեցին դիպուկահարները:
Ալիևյան մտավարժանքներից հետո նախօրեին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարում է. «Համաձայնեք, շատ տարօրինակ իրավիճակ է, երբ երկու երկրների ղեկավարներ մի քանի ժամ սենյակում հանդիպում են ունենում, որից հետո արվում են մեկնաբանություններ, որոնք տրամագծորեն տարբերվում են և սա ընդհանրապես գործընթացի լրջությունը դնում է կասկածի տակ»:
Իրապես ստեղծվել է բավականին անհասկանալի իրավիճակ, և խնդիրը Հայաստանի խորհրդարանում քննարկելու հրատապ անհրաժեշտություն կա: Խորհրդարանական քաղաքական ուժերի կողմից վարչապետին և պնախարարին առանձին Աժ խորհրդարանական խմբակցություններ հրավիրելու փոխարեն «Բարգավաճ Հայաստան»-ն առաջարկում է հնարավորինս արագ կազմակերպել խորհրդարանական փակ քննարկում, որին պարտադիր պետք է ներկա լինեն ինչպես ՀՀ, այնպես էլ Արցախի քաղաքական և ռազմական ղեկավարությունը, ինչպես նաև Արցախի խորհրդարանի մեր պատգամավոր գործընկերները:

Наира Зограбян: Сложилась довольно непонятная ситуация
«Через несколько часов после встречи Пашинян-Алиев в Вене Алиев заявил: «Война еще не закончилась. Завершен первый этап. Целью переговоров является освобождение азербайджанских территорий».Алиев также заявил, что изменений в формате переговорного процесса не будет.
Это, напомню, сразу после встречи в Вене.
Еще одно замечание: впервые после бархатной революции азербайджанские ВС применили 60-миллиметровый миномет, выпустив девять снарядов в направлении Арцаха.Помимо этого, азербайджанские ВС применили пулеметы, гранатометы, а также задействовали снайперов.
Накануне, после алиевских умственных упражнений, премьер-министр Пашинян заявил: «Согласитесь, очень странно, когда после многочасовых переговоров руководителей двух стран звучат кардинально отличающиеся друг от друга комментарии, и это ставит под сомнение серьезность процесса в целом».
Действительно, сложилась довольно непонятная ситуация, и необходимо срочно обсудить проблему в парламенте Армении. «Процветающая Армения» предлагает как можно скорее организовать закрытые парламентские обсуждения, на которых должны обязательно присутствовать политическое и военное руководство Армении и Арцаха, а также депутаты НС Арцаха».