Ադրբեջանի արտգործնախարարը հայտնել է հայ միլիոնատիրոջ նկատմամբ «հաղթանակի» մասին
Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը՝ ելույթ ունենալով Բաքվում «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում անօրինական տնտեսական և այլ գործունեությանը» նվիրված համաժողովին, հայտարարել է հայ միլիոնատիրոջ նկատմամբ «հաղթանակի» մասին:
Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղում «անօրինական» գործունեություն են ծավալում արտասահմանյան ընկերություններ, որոնց գործունեությունը պետք է դադարեցվի:
«Օրինակ, շվեյցարական Frank Muller ժամացույցների ընկերությունը: Մենք հասել ենք այդ ընկերության անօրինական գործունեության դադարեցմանը»,- հայտարարել է Մամեդյարովը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հայտնել է սիրիացի հայերի վերաբնակեցման մասին, ինչը «միջազգային կոնվենցիայի խախտում է»:
Նշենք, որ շվեյցարական Frank Muller ժամացույցների ընկերության սեփականատերն է հայազգի գործարար, Շվեյցարիայի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը՝ Վարդան Սրմաքեշը:

Глава МИД Азербайджана заявил о «победе» над армянским миллионером
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров, выступил на конференции, посвященной «незаконной экономической и иной деятельности на оккупированных территориях Азербайджана» в Баку.
По словам Мамедъярова, в некоторых районах Карабаха «незаконно» функционируют иностранные компании, деятельность которых «должна быть прекращена».
«Например, швейцарская компания по изготовлению часов Frank Muller. Мы добились прекращения незаконной деятельности этой компании», — сказал Мамедъяров.
Он добавил также, что армянское правительство заявило о переселении сирийских армян, что является «нарушением ряда международных конвенций».
Владельцем швейцарского часового бренда «Франк Мюллер» (Franc Muller) является армянский бизнесмен, один из богатейших людей Швейцарии Вартан Сирмакес/Сирмакеш.