«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև սառույցը հալչում է». Независимая газета
Ռուսական «Независимая газета» պարբերականը հոդված է հրապարակել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Բելգիա այցի և հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա դրա հնարավոր ազդեցության մասին:
Հոդվածում, մասնավորապես, ասվում է, որ Հայաստանի ղեկավարությունն առաջնահերթ է համարում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները:
«Երբ անորոշությունը ձգձգվում էր, Երևանում կասկածեցին, որ կկորցնեն Մոսկվայի վստահությունը: Հաճախակիացան քաղաքական առաջնահերթությունների հավաստման մասին պնդումները: Սակայն Սիրիա մարդասիրական առաքելություն ուղարկելուց հետո, ինչը բարձր գնահատվեց ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի կողմից, Դաշնային Խորհրդում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը ջերմ ընդունվեց, և հասկանալի դարձավ, որ սառույցն արագ հալչել է»,- գրում է պարբերականը:
Նշվում է, որ ՀՀ վարչապետի այցը Բրյուսել կոչված է «ուղղել» Արևմուտքի հետ բարդ իրավիճակը, որը ոչ միանշանակ է արձագանքել Հայաստանի կողմից Սիրիա մարդասիրական առաքելություն ուղարկելուն:

Лед между Арменией и Россией растаял: Независимая газета
Российское издание «Независимая газета» опубликовало статью о визите премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Бельгию и ее возможного влияния на современные армяно-российские отношения.
В статье, в частности, отмечается, что армянское руководство, провозгласившее российское направление приоритетным во внешней политике, не прочь несколько выровнять и западный вектор, вспомнив о комплементарной политике.
«Когда возникшая некоторая неопределенность затянулась, в Ереване заметно занервничали, заподозрив, что теряют доверие Москвы. Заверения в неизменности политических ориентиров участились. Но только после отправки в Сирию военно-гуманитарной миссии Армении, высоко оцененной министром обороны России Сергеем Шойгу, выступления спикера парламента Арарата Мирзояна в Совете Федерации, тепло принятого российскими сенаторами, стало понятно, что лед если и возник на какое-то время между союзниками, то быстро растаял», — пишет российское издание.
Отмечается также, что визит премьера Армении в Брюссель призван «исправить» возникшую в некотором смысле сложную ситуацию в отношениях с Западом, который неоднозначно отреагировал на последний визит премьера Армении в Иран и отправку гуманитарной миссии в Сирии.