«Փաստորեն 1995, 1996, 1998, 1999, 2003, 2005, 2007, 2008, 2012, 2013, 2015, 2017 թվականներինն իշխանության յուրացում չի համարվում». Արմեն Աղայան
Քաղաքագետ Արմեն Աղայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Միանշանակ է, որ 2008թ․ մարտի 1-ին ցուցարարների դեմ մարտական ուժի ապօրինի կիրառումը, որը տասը մարդու կյանք խլեց, ծանրագույն հանցագործություն էր, որը կարող էր տեղի ունենալ միայն մեկ մարդու՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ, չարաշահելով նախագահի լիազորությունները և հանցակցության մղելով մեծ թվով զինվորական, ոստիկանական և պետական պաշտոնյաների, որոնցից որոշները հրամանով սպանություններ և այլ ծանր հանցանքներ գործեցին։ Նրանք բոլորը պետք է բացահայտվեն և ենթարկվեն համապատասխան պատիժների։
Միաժամանակ պետք է նկատենք, որ նոր կառավարության կողմից այս գործի քննությունը վերածվում է մի քաղաքական շոուի, որի ընթացքում իշխանության յուրացում է ներկայացվում միայն բանակի ապօրինի ներգրավումը, իսկ համակարգված ընտրախախտումներով իշխանության պարբերական վերարտադրությունները, այդ թվում այդ նպատակով սահմանադրական փոփոխությունները, որ տեղի են ունեցել 1995, 1996, 1998, 1999, 2003, 2005, 2007, 2008, 2012, 2013, 2015, 2017 թվականներին, իշխանության յուրացում, փաստորեն, չեն համարվում։ Սա հնարավորություն է տալիս պատասխանատվության չկանչել ներկա վարչապետի երբեմնի գործընկեր Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, մեղադրանքից զերծ պահել ազգային հերոս հռչակված Վազգեն Սարգսյանին, արդարադատությունից խուսափած Վանո Սիրադեղյանին, ինչպես նաև բոլոր հիշատակված ընտրախախտումների ժամանակ տարբեր կարգավիճակներով մեծ դերակատարություն ունեցած, իսկ վերջում հպարտ քաղաքացիների կողմից մերժված, սակայն մինչ օրս պատասխանատվության չկանչված և թալանածը վայելող Սերժ Սարգսյանին»։

Армен Агаян: Все причастные к событиям 1 марта 2018 годадолжны быть выявлены и привлечены к соответствующему наказанию
Пятница, 01 Марта, 2019 года, 14:05
Политолог Армен Агаян на своей странице в Facebook пишет. «Однозначно, что незаконное применение военной силы против демонстрантов1 марта2008 года, унесшее жизни 10 человек, было тяжким преступлением, которое могло быть совершено под руководством лишь одного человека - Роберта Кочаряна, который, злоупотребив президентскими полномочиями, побудил к соучастию большое количество военных, полицейских и государственных чиновников, некоторые из которых по приказу совершилиубийства и другие тяжкие преступления. Все они должны быть выявлены и привлечены к соответствующему наказанию. В то же время, стоит отметить, что расследование этого делановым правительствомпревращается в политическое шоу, в ходе которого как узурпация власти представляется лишь незаконная вовлеченность армии, аперидическое воспроизведение власти путем организованных нарушений на выборах, в том числе проводимых с этой целью конституционных поправокв 1995, 1996 1998, 1999, 2003, 2005, 2007, 2008, 2012, 2013, 2015, 2017 годахузурпацией власти не считаются. Это позволяет не привлекать к ответственности бывшего партнера премьер-министра Левона Тер-Петросяна, не предъявлять обвинений национальному герою Вазгену Саркисяну, а также отвергнутому гордыми гражданами Сержу Саргсяну».