«Մարտի 1-ի էջը վերջիվերջո ժողովուրդն է փակելու». Լևոն Տեր-Պետրոսյան (01.03.2010թ.)
«ՀՀ պաշտպանության նախարարի 2008թ. փետրվարի 23-ի ապօրինի հրամանի հրապարակումը վերջնականորեն ապացուցում է, որ այդ սպանդը սկզբից մինչև վերջ ծրագրել, կազմակերպել ու իրագործել են իշխա­նություն­ները, ինչն այլ բան, քան Ռո­բերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի կողմից իրականացված պետական հեղաշրջում չի կարելի անվանել։ Պատահական չէ, որ այդ հրամանն արդեն իսկ հատուկ ուշադրու­թյան է արժանացել Եւրո­խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում և, վստահ եմ, դեռ ունենալու է շատ լուրջ հետևանքներ։ Գալու է մի պահ, երբ միջազգային հան­րության ձեռքում այն դառնալու է Սերժ Սարգսյանի լեգիտիմությունը կասկածի տակ դնելու ամենածանրակշիռ փաստարկը, իսկ Հաագայի դատարանում՝ Ռոբերտ Քոչար­յանի դեմ հարուցվելիք քրեական գործի գլխավոր իրեղեն ապացույցը.... Մարտի 1-ի էջը դուք եք բացել, պարոնայք բռնազավ­թիչներ, բայց այդ էջը վերջիվերջո ժողովուրդն է փակելու։ Ամենևին չկաս­կածեք. երբ էլ լինի, ժողովուրդն է փակելու նաև հոկտեմբերի 27-ի ձեր բացած էջը.... Որքան էլ ավազակապետությունն իրեն ապահով զգա և որքան էլ ինքնավստահ ձևանա, միևնույն է, ժողովրդական ըմբոստության կուտակ­վող լիցքի և իր ուժերից վեր խնդիրների ճնշման ներքո, մեկ օրում փուլ է գալու, իսկ նրա առաջնորդին հոշոտելու են իր իսկ շրջապատի գիշա­տիչները»:
Լուսանկարում առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է՝ Ազատության հրապարակի շուրջօրյա խաղաղ ցույցերը բիրտ ուժի գործադրմամբ ցրելուց հետո՝ մեկուսացված ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից: Մարտի 1, 2008թ., լուսաբաց:

Левон Тер-Петросян: Страницу 1 марта, в конце концов, закроет народ (выступление 01.03.2010г.)
Представляем отрывок из выступления первого президента Армении Левона Тер-Петросяна на митинге 1 марта 2010 года: «Обнародованный незаконный приказ министра обороны Армении от 23 февраля 2008 года окончательно доказывает, что эту бойню от начала до конца спланировали, организовали и реализовали власти, и это нельзя назвать иначе, как государственным переворотом, совершенным Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном. Не случайно, что этот приказ уже удостоился особого внимания в Парламентской ассамблее Совета Европы, и я уверен, что он еще приведет к очень серьезным последствиям. Придет момент, когда в руках международного сообщества он станет самым весомым аргументом, чтобы поставить под сомнение легитимность Сержа Саргсяна, а в Гаагском суде - главным вещественным доказательством по уголовному делу, которое будет возбуждено против Роберта Кочаряна... Вы открыли страницу 1 марта, господа узурпаторы, но закроет эту страницу, в конце концов, народ. Даже не сомневайтесь: когда бы это ни произошло, но народ закроет и открытую вами страницу «27 октября»... Как бы бандитский режим ни чувствовал себя в безопасности и ни притворялся самоуверенным, все равно, он в одночасье развалится под давлением увеличивающегося заряда народного возмущения и проблем, решить которые выше его сил, а его лидера растерзают хищники из его собственного окружения».
На фото первый президент Левон Тер-Петросян, окруженный сотрудниками Службы национальной безопасности, после разгонас применением силы мирного митинга. Утро 1 марта 2008 года.