Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է Ալիևի հետ սպասվող «առանց օրակարգի» հանդիպման մասին
Հայաստանի կառավարության առաջնային խնդիրներից մեկը բանակցային գործընթացում Ղարաբաղի սուբյեկտության բարձրացումն է: Այս մասին Թեհրանում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ադրբեջանի նախագահի հետ առանց օրակարգի հանդիպում տեղի կունենա, սակայն հանդիպման գլխավոր ուղղությունը կլինի բանակցային ձևաչափի քննարկումը: Ձևաչափի շուրջ դեռևս համաձայնության չենք հասել: Ես խոսում եմ Հայաստանի անունից, քանի որ ես Հայաստանի վարչապետն եմ: Ես չեմ խոսում Արցախի անունից, քանի որ Արցախն իր իշխանությունն ունի: Պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի Ղարաբաղը բանակցային գործընթացում սուբյեկտության նոր մակարդակ ստանա»,- ասել է վարչապետը:
Նշենք, որ Փաշինյան-Ալիև վերջին հանդիպումը կայացել է հունվարի 22-ին Դավոսի տնտեսական համաժողովի շրջանակում:

Пашинян заявил о предстоящей встрече с Алиевым «без повестки»
Одной из приоритетных задач правительства Армении является повышение уровня субъектности Карабаха в переговорах, завил премьер-министр Армении Никол Пашинян в Тегеране на встрече с представителями армянской общины, отвечая на вопрос одного из присутствующих.
«Должны встретиться с президентом Азербайджана. Это будет встреча без повестки, но ее главным направлением станет обсуждение переговорного формата. Пока не достигли согласия вокруг формата, контакты нельзя считать официальными переговорами. Я говорю от имени Армении, потому я — премьер-министр Армении. Я не говорю от имени Арцаха, потому что в Арцахе есть своя власть. Должны сделать все, чтобы Карабах получил новый уровень субъектности в переговорном процессе», — отметил Пашинян.
Последняя встреча Пашиняна с Алиевым состоялась 22 января 2019 года на «полях» экономического форума в Давоссе.