«Փաշինյանը չզիջեց. ՀԱՊԿ-ը մեկ տարի կմնա առանց գլխավոր քարտուղարի». Коммерсант
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) մոտակա մեկ տարում կմնա առանց գլխավոր քարտուղարի, գրում է «Коммерсант»-ը:
«Ակնկալում ենք գլխավոր քարտուղարի նշանակում հաջորդ տարի: Կազմակերպությունում ընդհարում չկա, աշխատում ենք ծրագրին համապատասխան»,- պարբերականը մեջբերում է քարտուղարությունում իր աղբյուրի խոսքը:
Պարբերականը նշում է, որ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը գրեթե անհնարին է դարձել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անզիջողականության պատճառով:
Հաղորդվում է նաև, որ Երևանը կողմ է կազմակերպության իրավական հիմքի փոփոխությանը, մասնավորապես, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի փոփոխության կանոնների հարցում:
Նշենք, որ Բելառուսի թեկնածու Ստանիսլավ Զասին աջակցում են կազմակերպության 6 պետություններից 5-ը (Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան, Ռուսաստան և Տաջիկստան): Զասին չէր ընդունել միայն Հայաստանի վարչապետը:
Հավելենք, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարի պարտականությունները կշարունակի կատարել Վալերի Սեմերիկովը:

Премьер Армении не уступил-ОДКБ останется без генсека на год: Коммерсант
Организация договора о коллективной безопасности (ОДКБ) на ближайший год может остаться без полноценного генерального секретаря.
«Ожидаем назначения (генсека – прим.ред.) в следующем году. Коллапса и ступора в организации нет, работает в соответствии с планами», — цитирует своего источника в секретариате ОДКБ «КоммерсантЪ».
Издание отмечает, что избрание нового генсека стало практически невозможным из-за неуступчивости премьер-министра Армении в вопросе кандидатуры главы Совбеза Белоруссии Станислава Зася.
Отмечается также, что в Ереване настаивают на изменении правовой базы организации, в частности, в вопросе правила замены генсека ОДКБ при его досрочном уходе с должности.
Кандидатуру Станислава Зася в конце прошлого года одобрили главы пяти из шести государств, входящих в блок (Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан). Не принял Зася лишь премьер Армении Никол Пашинян.