«Ադրբեջանում հակահայ հռետորաբանությունը նվազել է». ռուսական մամուլ
Ռուսական «Независимая газета» պարբերականը հոդված է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով բանակցային գործընթացում վերջին զարգացումների մասին:
Հոդվածում, մասնավորապես, խոսվում է Դուշանբեում, Սանկտ Պետերբուրգում և Դավոսում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև տեղի ունեցած հանդիպման մասին, ինչպես նաև նշվում, որ կողմերը վերջին շրջանում բանակցությունների համար առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու պատրաստակամություն են ցուցաբերում:
Պարբերականը գրում է նաև Հայաստանի հասցեին Ադրբեջանի իշխանությունների ներկայացուցիչների կողմից ռազմական հռետորաբանության նկատելի նվազեցման մասին:
«Արմատական փոփոխություններ չէի ասի, սակայն փոփոխությունները չեն նկատի միայն կույրն ու համրը»,- պարբերականը մեջբերում է Բաքվի աղբյուրներից մեկի խոսքը:
Հաղորդվում է նաև, որ Ադրբեջանում ակնհայտ նվազել է հակահայ ուղղվածությամբ հրապարակումների և հեռուստահաղորդումների թիվը:

Антиармянской риторики в Азербайджане стало меньше: НГ
Российское издание «Независимая газета» опубликовало статью о последних развитиях в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта.
В статье, в частности, говорится о состоявшихся в Душанбе, Санкт-Петербурге и Давосе встреч премьер-министра Армении и президента Азербайджана, а также отмечается, что стороны в последние время демонстрируют готовность к созданию более благоприятной обстановки для переговоров.
В частности, российское издание пишет о заметном снижении воинственной риторики со стороны представителей азербайджанской власти в адрес Армении.
«О кардинальных изменениях говорить не буду, но перемены не почувствует только слепой и глухой», — цитирует своего источника из Баку «НГ».
Отмечается также, что в Азербайджане заметно уменьшалось количество телепередач и публикаций антиармянской направленности.