«Հայաստանը մտադիր է Ռուսաստանից 12 Սու-30ՍՄ կործանիչ գնել». Դավիթ Տոնոյան
Հայաստանը մտադիր է 2019-ի վերջին կամ 2020-ի սկզբին Ռուսաստանից 4 Սու-30ՍՄ կործանիչ ստանալ. ընդհանուր առմամբ, Երևանը կցանկանար 12 այդպիսի կործանիչ ձեռք բերել: Այս մասին IDEX-2019 զենքի ցուցահանդեսի ընթացքում «РИА Новости»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Շարունակում ենք այդ զենքի հերթական խմբաքանակի մատակարարումների շուրջ բանակցությունները: Ամեն ինչ կախված կլինի նրանից, թե ինչ արագությամբ կպատրաստվի տվյալ արտադրանքը. ներկրման և այլ հարցեր կան: Առաջին խմբաքանակը մտադիր ենք ստանալ այս տարի, ամենաուշը՝ հաջորդ տարվա սկզբին»,- ասել է նախարարը:
Պատասխանելով լրատվամիջոցի այն հարցին, թե քանի հատ կործանիչ կցանկանար գնել հայկական կողմը, պաշտպանության նախարարը նշել է, որ խոսքը 12 հատի մասին է:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը լրատվամիջոցին հայտնել էր, որ Երևանը մտադիր է 4 նման կործանիչ գնել: ՊՆ-ից նաև հայտնել են, որ ռուսական կողմից նախկինում հատկացված 100 միլիոն դոլար վարկի շրջանակում գնելու գործընթացը գտնվում է իրականացման փուլում: Իսկ ավելի ուշ Դավիթ Տոնոյանը հայտնել է, որ Երևանը չի սահմանափակվի 4 կործանիչի գնմամբ:

Армения планирует приобрести у России 12 истребителей Су-30СМ
Армения планирует получить четыре российских истребителя Су-30СМ в конце 2019-начале 2020 года, всего Ереван хотел бы закупить 12 таких машин, заявил РИА Новости в понедельник в ходе выставки вооружений IDEX-2019 министр обороны Армении Давид Тоноян.
"Мы продолжаем переговоры о поставках следующей партии Су-30СМ. Всё будет зависеть от того, насколько быстро сможет быть готова данная продукция - там существуют вопросы импортозамещения и так далее. Первую партию мы планируем получить в этом году, в крайнем случае - в начале следующего", - сказал он.
Отвечая на вопрос РИА Новости, сколько всего таких машин хотело бы закупить армянское военное ведомство, Тоноян отметил, что речь идёт об одной эскадрилье (12 самолётов).
Ранее пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян заявил РИА Новости, что Ереван планирует закупить у РФ четыре истребителя СУ-30 СМ. В Минобороны также отметили, что процесс приобретения вооружений в рамках ранее выделенного российской стороной кредита в 100 миллионов долларов находится на стадии реализации.
Позже министр обороны республики Давид Тоноян заявил журналистам, что Ереван не будет останавливаться на покупке первых четырёх истребителей.