ԱՄՆ-ը մտադիր է իսրայելական «Երկաթյա գմբեթը» տեղակայել Սիրիայում
ԱՄՆ-ը «Երկաթյա գմբեթ» (Iron Dome) հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի 2 մարտկոցներից մեկը մտադիր է տեղակայել Սիրիայի հարավարևելյան Աթ-Թանֆ բազայում, հայտնում են իսրայելական լրատվամիջոցները՝ հղում անելով սիրիական աղբյուրներին:
Ավելի վաղ իսրայելական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ ԱՄՆ-ն իսրայելական արտադրության «Երկաթյա գմբեթ» (Iron Dome) հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր կգնի:
Աղբյուրները նշում են, որ չնայած Սիրիայից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման մասին հայտարարությանը, ԱՄՆ-ը մտադիր է պահպանել այդ բազայում վերահսկողությունը «Երկաթյա գմբեթ»-ների օգնությամբ:
Այն, որ ամերիկացիները մտադիր են մնալ այդ բազայում, հաստատել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը:
ԱՄՆ բանակի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ մարտկոցները ձեռք են բերվում ամերիկացի զինվորականներին փոքր հեռահարության հրթիռների գործողություններից պաշտպանելու համար:

США планируют разместить израильский «Железный купол» в Сирии
Одну из двух батарей противоракетной обороны "Железный купол", которые американцы приобретут у Израиля, США планируют установить в районе базы Ат-Танф на юго-востоке Сирии. Об этом сообщает израильский сайт Nziv со ссылкой на сирийские источники.
Несмотря на декларированный вывод американских войск из Сирии, контроль над этой базой США намерены сохранить и рассчитывают с помощью "Железного купола" защитить базу от вероятных ракетных обстрелов, говорится в публикации.
То, что американцы планируют остаться на базе Ат-Танф, подтвердил советник по национальной безопасности президента США Джон Болтон.
"Железный купол", предназначенный прежде всего для перехвата ракет малой дальности и минометных снарядов, был принят Армией обороны Израиля на вооружение в 2011 году. Им уничтожается до 85% целей.
В официальном сообщении армии США было сказано, что батареи приобретаются для защиты американских солдат от ракет малого радиуса действия.