«Երկրապահը պետք է լուծարվի». Ժիրայր Սեֆիլյան
Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար, «Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցության պատվավոր ներկայացուցիչ Ժիրայր Սեֆիլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երկրապահ կամավորականների միությունը նախկին ռեժիմի կողմից սկսած ստեղծվել և կատարելագործվել է որպես իր անվանմանը և հանրահռչակած նպատակներին հակառակ գործող կազմակերպություն:
Երիտասարդ սերնդի ռազմահայրենասիրական դաստիարակության փոխարեն՝ սերնդի արժեհամակարգային ու բարոյահոգեբանական խեղում, կամավորական ազատամարտիկի վեհության փոխարեն՝ շահամոլության սերմանում, անարժան կերպարների մատուցմամբ՝ զինվորի ու սպայի վերաբերյալ պատկերացումների աղճատում, վետերանների սոցիալական ապահովության փոխարեն՝ նրանց հաշվին ծաղկող կոռուպցիա, մոբիլիզացիոն մեխանիզմի փոխարեն՝ հանցավոր ռեժիմների ազգադավությունը կոծկող իմիտացիա:
Այս ամենի հետ մեկտեղ՝ այդ կազմակերպությունն ի սկզբանե ծառայել է որպես պետական կարգավիճակ ունեցող ռեպրեսիվ մարմիններին զուգահեռաբար գործող և նրանց լրացնող բռնության գործիք:
Հարկ է նաև ընդգծել, որ միությանն անդամագրված շատ ու շատ ազնիվ ազատամարտիկներ պարզապես անտեսված են եղել և առնչություն չեն ունեցել այս ամենի հետ։
Կազմակերպության բոլոր գործառույթները՝ ռազմահայրենասիրական դաստիարակություն, վետերանների սոցիալական ապահովություն, մոբիլիզացիա, պաշտպանություն և այլն, պետական գործառույթներ են և պետք է իրականացվեն Պաշտպանության նախարարության միջոցով:
Ժամանակն է երկրորդ շնչառություն տալու փոխարեն լուծարելու հանցավոր և ամոթալի կենսագրություն ունեցող Երկրապահ կամավորականների միությունը»:

Жирайр Сефилян։ Пришло время распустить Союз добровольцев «Еркрапа»
Командир отдельного батальона Шуши, почетный представитель всеармянской партии «Сасна црер» Жирайр Сефилян на своей странице в Facebook пишет: «Союз добровольцев «Еркрапа» был создан и усовершенствован бывшим режимом как организация, которая выступает вопреки своего имени и провозглашенных целей.
Вместо военно-патриотического воспитания молодого поколения – калечится моральная система ценностей, вместо величания воина-освободителя – сеется корыстолюбие, с подачи недостойных лиц искажаются представления о военнослужащем и офицере, вместо социального обеспечения ветеранов – за из счет процветает коррупция, вместо мобилизационных механизмов – имитируется сокрытие предательства преступных режимов․
Наряду со всем этим, организация изначально служила имеющим государственный статус инструментом насилия, действующим параллельно с репрессивными органами.
Стоит также подчеркнуть, что многие честные воины-освободители, которые являются членами союза, попросту игнорировались и никакого отношения к этому не имели.
Все функции организации – военно-патриотическое воспитание, социальное обеспечение ветеранов, мобилизации, оборона и т.д․, являются государственными функциями и должны осуществляться через Министерство обороны.
Пришло время вместо второго дыхания распустить имеющий преступную и постыдную биографию Союз добровольцев «Еркрапа»»․